Trwa ofensywa przeciwko ISIS

/ Zrzut ekranu z twitter.com

  

Syryjska armia rozpoczęła drugą fazę ofensywy przeciwko enklawie Państwa Islamskiego (IS) w muhafazie as-Suwejda w południowo-zachodniej Syrii, dokonując pierwszego dnia znacznych postępów i zdobywając w poniedziałek dwie strategiczne miejscowości.

Syryjska Armia Arabska (SAA) zajęła dziś miejscowości Bir al-Arura oraz Tal Arar w regionie Badija al-Szam we wschodniej części muhafazy as-Suwejda, kontrolowanej przez IS. To efekt wznowionej wczoraj ofensywy w tym regionie. Jej celem jest całkowite wyparcie IS z muhafazy al-Suwejda. SAA zajęła też ważne wzgórze Tal Barakat, co ma ułatwić realizację kluczowego zadania tej operacji, czyli zajęcia miejscowości al-Kara'a, która służyła dotąd terrorystom IS do ataków na rozległy, pustynny rejon pogranicza muhafazy as-Suwejda i południowej części Rif Damaszk.

Pierwsza faza operacji w muhafazie as-Suwajda rozpoczęła się 6 czerwca, ale po kilku dniach została ona zawieszona, a SAA ściągnęła znaczne posiłki w celu przyśpieszenia ofensywy. Region ten jest jedną z pięciu enklaw, pozostających wciąż pod kontrolą IS w Syrii. Pozostałe cztery to niewielka enklawa przylegająca do okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan oraz Jordanii, pas ziemi w Dolinie Eufratu w pobliżu miasta Abu Kamal na granicy z Irakiem oraz dwie pustynne enklawy we wschodniej Syrii, w prowincjach Dajr az-Zaur oraz Hasaka. W jednej z tych pustynnych enklaw wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zajęły w niedzielę ważną miejscowość al-Daszisza, w prowincji Hasaka, niedaleko pustynnej granicy z Irakiem.

Wszystko wskazuje na to, że oczyszczenie as-Suwajdy z IS ma służyć również zabezpieczeniu tyłów w czasie innej operacji, do której szykuje się SAA tj. ataku na kontrolowaną przez syryjskich rebeliantów muhafazę al-Kunajtira i południową część muhafazy al-Daraa. W poniedziałek zbliżony do władz syryjskich portal al-Masdar poinformował o znacznej koncentracji sił syryjskich w tym regionie. Wśród zgromadzonych sił znajdują się tam elitarne Siły Tygrysa, w tym ich dowódca generał Suheil al-Hassan, a także Gwardia Republikańska oraz 4. Dywizja.

 

Zdaniem portalu al-Masdar ofensywa w muhafazach al-Daraa i al-Kunajtira rozpocznie się w ciągu 3-5 dni. Plany odbicia tych terenów wywoływały jednak dotychczas opór ze strony Izraela, z którego terytorium te tereny graniczą. Izrael obawia się bowiem obecności sił irańskich przy swojej granicy. W ostatnich dniach prowadzone jednak były negocjacje izraelsko-rosyjskie w tej sprawie. Według niektórych doniesień Izrael może się zgodzić na ofensywę w południowej Syrii i nie będzie bombardował pozycji SAA jeśli w ataku nie będą uczestniczyć Irańczycy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyciek oleju z elektrowni. Trwa akcja ratunkowa

Zdjęcie ilustracyjne / By PanSG - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57898777

  

Państwowa Straż Pożarna prowadzi akcję ratunkową, która ma na celu opanowanie oleju, który wyciekł z elektrowni Energa w Ostrołęce (mazowieckie) do kanału wpływającego do Narwi – poinformował dzisiaj oficer prasowy miejscowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Robert Chodkowski.

Chodkowski poinformował, że przedstawiciele Energa Elektrownie Ostrołęka potwierdzili wyciek oleju. "Uzyskaliśmy informację z zespołu elektrowni, że to olej turbinowy TU 32" – powiedział. Nie ma oficjalnych danych o ilości oleju, który dostał się do kanału i zagraża Narwi.

Koło elektrowni pracuje około 20 strażaków. Kolejne grupy stawiają zapory i rękawy sorpcyjne w Sieluniu (pow. makowski).

"Inspektorzy Delegatury WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska) w Ostrołęce prowadzą rozpoznanie"

– napisała na Twitterze rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl