Polska nowymi technologiami stoi

/ blickpixel; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie minister finansów Teresa Czerwińska podkreśliła, że Polska może odegrać kluczową rolę w rozwoju innowacji usług finansowych. Z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników napisał : zobowiązaniem, którego się podjęliśmy i które realizujemy jest wielka modernizacja kraju .

„Chcemy Polski rozwoju, ambitnej i innowacyjnej” – napisał premier Morawieckiego do uczestników rozpoczętego w poniedziałek w Sopocie VIII Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF).

W liście odczytanym przez posłankę PiS, Dorotę Arciszewską-Mielewczyk szef rządu przypomniał, że „zobowiązaniem, którego się podjęliśmy i które konsekwentnie realizujemy jest dokonanie wielkiej modernizacji naszego kraju”. Zwracając się do uczestników EKF premier napisał, że „Kongres ma istotny wkład w kreowanie naszej rzeczywistości poprzez opracowywane na nim rekomendacje”.

„Ten dorobek wielokrotnie stawał się przyczynkiem do zmian wpływających pozytywnie na życie Polaków” – podkreślił Morawiecki.

Z kolei minister finansów Teresa Czerwińska w wystąpieniu rozpoczynającym Kongres podkreśliła, że „sektor finansowy może być czynnikiem stymulującym rozwój gospodarki”. Oceniła, że „istotną szansą dla poprawy innowacyjności, konkurencyjności sektora jest wprowadzenie nowych technologii w usługach finansowych”.
 
Szefowa resortu finansów poinformowała, że w parlamencie zakończone zostały prace nad projektem implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy rady i parlamentu europejskiego z 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Wyjaśniła, że te przepisy mają się przyczynić do ułatwienia wdrażania innowacji finansowych w Polsce „w sposób bezpieczny, niedyskryminujący i zrównoważony”.
 
Przyznała, że Polska „chce pełnić kluczową, istotną rolę w zakresie rozwoju innowacji usług finansowych”. Argumentowała, że „mamy ku temu wszelkie zasoby: otwarte na nowinki technologiczne społeczeństwo, mamy wspaniałe zasoby informatyków, nowoczesne instytucje finansowe i środowisko regulacyjne”.

- Jesteśmy też otwarci na dyskusję ze środowiskiem bankowym na temat wykorzystania potencjału technologii w rozwoju usług finansowych – uzasadniała.

Czerwińska oceniła, że współpraca z sektorem bankowym w zakresie uszczelniania systemu podatkowego jest bardzo dobra. Wyjaśniła, że chodzi o wykorzystanie identyfikacji bankowej użytkowników w rozwoju usług e-administracji.

- To wszystko jest ważne w budowaniu innowacyjnej i silnej gospodarczo Polski – podkreśliła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spółka prowadząca katowicki szpital ogłosiła upadłość

/ geomedical.pl

  

Spółka prowadząca w Katowicach prywatny szpital Geo Medical złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Powodem jest utrata płynności finansowej, brak możliwości regulowania zobowiązań i prowadzenia bieżącej działalności.

Ostatni pacjenci opuścili szpital dwa tygodnie temu.

W okresie poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, zarząd spółki Geo Medical złożył do wojewody małopolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej w zakresie oddziału urologicznego oraz oddziału chirurgii plastycznej, gdzie szpital leczył w ramach kontraktu z NFZ. 29 lipca zarząd Geo Medical złożył też do NFZ zgłoszenie dotyczące "nagłego braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych", zaprzestając prowadzenia działalności medycznej w szpitalu. NFZ rozpoczął wówczas kontrolę w placówce. "Pierwsze wnioski wskazują, że pacjenci zostali właściwie zaopatrzeni" - przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros.

"W naszym szpitalu od początku na pierwszym miejscu stawialiśmy bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Także w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się spółka Geo Medical, kierowaliśmy się przede wszystkim bezpieczeństwem chorych. Pomimo wstrzymania udzielania świadczeń zdrowotnych we współpracy z NFZ zapewniliśmy niezbędną opiekę wszystkim hospitalizowanym. W efekcie od 30 lipca na oddziałach szpitala nie przebywa żaden pacjent"

– poinformowała była prezes Geo Medical Sp. z o. o. Ewa Foltańska-Dubiel.

Przeprowadzono też inwentaryzację i zabezpieczono będące na wyposażeniu szpitala leki, materiały medyczne i sprzęt.

"Obok wnikliwej analizy sytuacji finansowej spółki i perspektyw jej naprawy, rozważyliśmy ewentualne możliwości dalszego funkcjonowania Geo Medical. Niestety, nie widzimy sposobu na przywrócenie płynności finansowej spółki, która ponadto nie posiada wystarczających środków na spłatę wszystkich zobowiązań. W tej sytuacji nie mieliśmy innego wyboru niż złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki"

– dodała Ewa Foltańska-Dubiel.

Jak poinformowała, budynek wraz z wyposażeniem jest obecnie przedmiotem dzierżawy. "Rozważamy różne warianty dla obiektu: zgłosił się do nas wybitny specjalista w branży medycznej, który będzie opracowywał dla nas restrukturyzację biznesu medycznego oraz biznesplan z nową koncepcją prowadzenia działalności medycznej. Alternatywnie rozważamy zmianę dzierżawcy lub akceptację jednej z ofert zakupu szpitala. Do tej pory wpłynęły oferty od czterech podmiotów zainteresowanych nabyciem budynku i sprzętu" – powiedziała Ewa Foltańska-Dubiel.

Nowoczesny szpital rozpoczął działalność we wrześniu 2017 r. Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia zawarł dopiero z początkiem kwietnia 2018 r. Placówka, która nie znalazła się w tzw. sieci szpitali, ubiegała się o kontrakt w konkursie. Jak oceniali w przesyłanych mediom komunikatach przedstawiciele spółki, to właśnie ustawa o sieci szpitali z 2017 r. miała negatywny wpływ na sytuację finansową placówki.

W ciągu blisko dwóch lat z usług poradni szpitala skorzystało ponad 9100 pacjentów, a personel placówki wykonał ponad 2000 operacji i zabiegów oraz 1683 badań diagnostycznych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl