APROC-18 z udziałem polskich pilotów

/ DG RSZ / 56. BLot.

  

Od 22 maja do 6 czerwca komponent lotniczy z 56. Bazy Lotniczej (56. BLot) w Inowrocławiu uczestniczył w kursie standaryzacyjnym odzyskiwania personelu (Air Centric Personnel Recovery Operative Course, APROC-18), który odbył się w bazie lotniczej Gilze-Rijen w Holandii.

Inowrocławski komponent składał się z pilotów i obsługi technicznej oraz 2 śmigłowców Mi-24W z 56. BLot. W celu zapoznania się z problematyką odzyskiwania personelu dodatkowo udział wzięło 2 pilotów z 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego. W Holandii stawiło się ponad pół tysiąca żołnierzy oraz 18 statków powietrznych z 12 krajów. W trakcie trwania kursu piloci codziennie uczestniczyli w planowaniu misji odzyskiwania personelu, które zakończone było praktyczną realizacją misji poprzez wykonanie lotu w międzynarodowych formacjach śmigłowców przy wsparciu przez samoloty EF-2000 z Włoch i holenderskie F-16 — czytamy na portalu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Nad całością czuwał samolot AWACS. W trakcie trwanie kursu jeden z pilotów z 1 eskadry śmigłowców szturmowych z Inowrocławia uzyskał kwalifikacje do wykonywania misji jako dowódca misji (Rescue Mission Commander – RMC) — czytamy.

Była to szósta edycja kursu. Poprzednie odbyły się odpowiednio we Francji, Belgii, na Węgrzech, w Niemczech i Włoszech. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DG RSZ / 56. BLot.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Duże ożywienie wśród ptaków. Kruki i myszołowy tokują, sikory śpiewają wiosennie

Sikora / fot. wikipedia

  

Trwające od kilku tygodni ocieplenie spowodowało znaczne ożywienie wśród ptaków żyjących na Podkarpaciu. "Bez trudu można np. spotkać tokujące kruki i myszołowy" – powiedział w środę dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Śpiewy godowe słychać wśród kowalików, trznadli oraz u kilku gatunków sikor, m.in. bogatek, modrych, ubogich i sosnówek. Natomiast dzięcioły pstre bębnią, a dzięcioły zielone, zielonosiwe i czarne wydają również okrzyki godowe

– mówił ornitolog.

Dodał też, że niektóre ptaki wykonując loty godowe, zaczynają również odwiedzać miejsca gniazdowania.

Zdaniem przyrodnika, ożywienie wśród ptaków może przerwać nagły powrót zimy. "Wówczas styczniowe ożywienie nie będzie miało większego wpływu na tegoroczne lęgi. Z kolei przedłużające się ocieplenie może je przyspieszyć" – uważa dr Stój.

Zwrócił przy tym uwagę, że spowodowane sprzyjającą pogodą ożywienie dotyczy głównie ptaków bytujących na niższych terenach Podkarpacia.

Nie występuje zaś wśród gatunków żyjących w górnych partiach Bieszczadów i Beskidu Niskiego; mam tutaj na myśli np. orły przednie. Tam ciągle leży śnieg, a termometry każdego dnia pokazują ujemne temperatury powietrza

– podkreślił ornitolog

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pa

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts