W czwartek, 7 czerwca, na niebie drawskiego poligonu pojawiły się pierwsze samoloty Casa C-295M. Po dwóch godzinach lotu na pokładach statków powietrznych padł sygnał „powstań!”. W pełnym skupieniu i gotowości do zajęcia przyczółka desantowego spadochroniarze kierowali się do otwartej rampy. Wysokość 300 m i kilkadziesiąt sekund dzieliło ich od zetknięcia z ziemią. Tego dnia na rozgrzanym zrzutowisku „Piaskowy Bród” wylądowało ok. 280 spadochroniarzy — czytamy na oficjalnym portalu 8. BLTr. 

Po pierwszych starciach z przeciwnikiem i zabezpieczeniu przyczółka desantowego przyjęty został zrzut zaopatrzenia i wylądowały kolejne siły. Wśród desantowanego wzmocnienia znalazł się pododdział artyleryjski. Pierwszy raz na bojowo dokonano zrzutu moździerza M-98 na platformie typu „V” z pokładu samolotu Casa C-295M — informuje 8. Baza.

W sumie 8. Baza Lotnictwa Transportowego podczas tych ćwiczeń wykonała 16 zadań lotniczych, które wymagały odbycia 28 lotów samolotami Casa C-295M i M-28B/PT/GC — czytamy.