Apel do żeglarzy o odstawianie nieczystości do ekomarin

/ skeeze

  

Władze Giżycka apelują do żeglarzy i motorowodniaków, by pływając po Wielkich Jeziorach Mazurskich nie spuszczali nieczystości do akwenów, ale odstawiali je do ekomarin. Na Mazurach każdego dnia w sezonie pływa od 30 do 60 tysięcy żeglarzy.

Jak poinformował PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz akcja "Nie bądź żeglarzem za dychę", ma uzmysłowić turystom, że nie warto oszczędzać na ekologicznych zachowaniach.

"Giżycko, które ma 30 tysięcy stałych mieszkańców, jest w stu procentach skanalizowane. Każdego dnia do oczyszczalni miejskiej schodzi 7 tysięcy metrów sześciennych nieczystości. Codziennie na jeziorach w sezonie pływa od 30 do 60 tysięcy żeglarzy, zatem można przyjąć, że każdego dnia do ekomariny musi trafić także ok. 7 i więcej tysięcy metrów sześciennych nieczystości"- wyjaśnił burmistrz.

Tymczasem giżycka ekomarina przyjmuje zaledwie 60 metrów sześciennych i to nie codziennie, ale rocznie. "Pytanie brzmi, gdzie trafiają nieczystości. Odpowiedź jest prosta, żeglarze spuszczają je do jezior" - tłumaczy burmistrz Giżycka.

Odstawienie nieczystości kosztuje 10 zł. Każdy kto woli zaoszczędzić na własne przyjemności i pozbyć się nieczystości w nielegalny sposób, poprzez ich wylanie do jeziora, zyskuje niechlubne miano „żeglarza za dychę”. "Czy przy koszcie czarteru jachtu czy innych zakupach warto zaoszczędzić taką kwotę zanieczyszczając jeziora?"- pyta Iwaszkiewicz.

Ulotki rozdawane przez strażników miejskich na kanale Łuczańskim i w porcie to element kampanii edukacyjnej, która ma na celu ochronę mazurskiej przyrody.

Jak przekonują organizatorzy akcji, Giżycko to miejsce wyjątkowe, skrawek lądu otoczony z każdej strony wodą, położony nad brzegami jez. Kisajno i Niegocin. To tutaj są najlepsze warunki do żeglowania, latania bojerem lub surfowania po zamarzniętej tafli jeziora. Przez wielu określane mianem Wodniackiej Stolicy Polski, przyciąga swymi naturalnymi warunkami przyrodniczymi, które są idealne do uprawiania turystyki aktywnej.

"Doceńmy to co posiadamy i pamiętajmy, że każdy z nas musi dbać o porządek i czystość tutejszych lasów i jezior, tak by mogły się nimi cieszyć kolejne pokolenia" - wskazują organizatorzy akcji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie żyje ksiądz, który wzruszył całą Polskę. Święcenia przyjął w szpitalnym łóżku

/ Facebook

  

Jego historia poruszyła całą Polskę. Choć lekarze nie dawali mu szans, za zgodą papieża Franciszka chory na raka kleryk odebrał z rąk biskupa Marka Solarczyka święcenia kapłańskie i złożył śluby wieczyste. Zgromadzenie Księży Orionistów poinformowało dzisiaj, że ks. Michał Łos zmarł.

Historia młodego orionisty, który złożył śluby wieczyste i przyjął święcenia w trybie nadzwyczajnym, na szpitalnym łóżku, w którym potem odprawiał po raz pierwszy Mszę św., poruszyła całą Polskę.

24 maja w szpitalu kleryk Michał Łos przyjął święcenia diakonatu i prezbiteratu z rąk biskupa pomocniczego warszawsko-praskiego bp. Marka Solarczyka. Zezwolił na nie papież Franciszek, odpowiadając na prośbę przełożonego generalnego orionistów.

[polecam:https://niezalezna.pl/273010-w-szpitalnym-lozku-odebral-swiecenia-kaplanskie-wzruszajaca-historia-chorego-na-raka-kleryka]

Michał Łos pochodził z Dąbrowy Tarnowskiej, z diecezji tarnowskiej. Był klerykiem ostatniego roku Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC) w Ołtarzewie, gdzie uczą się również przyszli orioniści.

Po śmierci zakonnicy napisali na Facebooku:

"Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie".

"Dziękujemy Ci, dziękuję za to, że byłeś wśród nas dając świadectwo tak głębokiej wiary i przywiązania do Chrystusa"

- napisał na Facebooku zaprzyjaźniony z ks. Michałem Mariusz Talarek.

7 czerwca ksiądz Michał Łos, przebywający w szpitalu onkologicznym w Warszawie, obchodził swoje 31 urodziny. Jednym z gości był prezydent Andrzej Duda, którego ks. Michał bardzo cenił i z którym pragnął spotkać się osobiście.

[polecam:https://niezalezna.pl/274877-wzruszajace-chwile-w-warszawskim-szpitalu-ciezko-chory-mlody-ksiadz-poblogoslawil-prezydenta]

Ksiądz udzielił prezydentowi bezpośrednio prymicyjnego błogosławieństwa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl