Tę walkę wygrali obrońcy krzyża! Zwycięstwo wiary Polaków i Francuzów ZDJĘCIA

W weekend biskup diecezji Vannes dokonał poświęcenia pomnika Jana Pawła II, który niedawno został przeniesiony na teren miejscowego katolickiego gimnazjum Sacré-Cœur. W uroczystościach w małej bretońskiej miejscowości Ploërmel brali udział również reprezentanci paryskiego klubu „Gazety Polskiej”.

Klub "GP" w Paryżu \ niezalezna.pl

W sobotniej ceremonii pobłogosławienia monumentu wzięło udział prawie 800 osób. Wśród gości pojawił się m.in. ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski, burmistrz Ploërmel Patrick Le Diffon jak i biskup diecezji Vannes oraz proboszcz parafii Ploërmel Christophe Guégan. Na miejscu pojawili się również członkowie klubu Gazety Polskiej W Paryżu.

Inicjatywa usunięcia krzyża zwieńczającego arkadę, w której stoi postać papieża, wyszła od stowarzyszenia wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan).

W październiku ub.r. Rada Stanu (organ opiniujący we Francji wszystkie projekty ustaw i dekretów autorstwa rządowego) nakazała władzom miasta Ploërmel usunięcie krzyża. Poparła tym samym werdykt Sądu Administracyjnego w Rennes z 2015 r. W decyzji SA zagrożono, że jeśli nie dojdzie do usunięcia krzyża, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. Rada zgodziła się z argumentacją SA, że ustawienie pomnika z krzyżem w miejscu publicznym łamie obowiązującą od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Prawo to zostało potępione w encyklice „Vehementer nos” papieża Piusa X. Władze 9-tysięcznego Ploërmel otrzymały półroczny termin na usunięcie krzyża z monumentu.

W poniedziałek 7,5-m monument, ważący 30 ton został przeniesiony dźwigiem o ok. 30 m, a następnie ustawiony na terenie prywatnym, należącym do gimnazjum katolickiego Sacré Coeur. Władze miasta jednocześnie sprzedały pomnik diecezji w Vannes za 20 tys. euro. Koszt przeniesienia monumentu wyniósł ok. 100 tys. euro. Wzięły go na siebie władze diecezji, które zaapelowały do wiernych o wsparcie finansowe.

Jednak dalsze prace upiększające i konserwujące mogą kosztować kolejne tysiące euro

- zaznacza w rozmowie z nami członek Klubu "Gazety Polskiej" w Paryżu Piotr Muszyński, który w sobotę był obecny na poświęceniu pomnika.

Przeciwko wyrokowi sądu protestowali francuscy katolicy oraz członkowie paryskiego klubu „Gazety Polskiej” i jego koła – Komitetu Obrony Pomników Jana Pawła II. Polskie władze, w osobie ówczesnej premier Beaty Szydło, zaproponowały przeniesienie monumentu do Polski.

Jan Paweł II mówił, że historia uczy, iż demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm – przypomniała Beata Szydło. – Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk, jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności – laicyzacji państwa – wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków

– zaznaczyła ówczesna premier.

Pomnik św. Jana Pawła II, autorstwa rosyjskiego rzeźbiarza pochodzenia gruzińskiego Zuraba Ceretelego, stanął w Ploërmel w grudniu 2006 r., w 101. rocznicę rozdziału państwa francuskiego od Kościoła.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”

 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Ploermel #pomnik #Jan Paweł II #Klub Gazety Polskiej #Paryż

pk,ak,oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo