Rheinmetall zaprezentował Lynxa

/ flickr.com

  

Niemiecki koncern Rheinmetall podczas targów zbrojeniowych Eurosatory 2018 jakie miały miejsce w tym tygodniu w Paryżu zaprezentował gąsienicowy bojowy wóz piechoty Lynx KF41.
Zaprezentowana jednostka ważąca około 42 tony wyposażona była w zdalnie sterowane stanowisko ogniowe do którego zamontowano karabin maszynowy kal 12.7 mm. Dostępne są jednak modele z działkiem kal 30 mm i 35 mm armatą Wotan 25 o zasięgu około 3 km oraz przeciwpancernymi pociskami Spike LR2 ATGM montowanymi na wieży Lance 2.0. Lynx KF41 wyposażony jest w silnik Liebherr o mocy 1140 koni mechanicznych, dzięki czemu może osiągnąć prędkość ponad 70 km/h a jego zasięg wynosi 500 km. Załogę stanowi 3 wojskowych dodatkowo może zabrać ze sobą 8 żołnierzy desantu.
Lynx KF41 dostępny ma być w wersji transportera opancerzonego, wozu dowodzenia, wozu zabezpieczenia technicznego, ambulansu oraz jednostek rozpoznawczych. Zmiana konfiguracji trwająca około ośmiu godzin, jest możliwa za sprawą otwartej i modułowej architektury pojazdów. Tym samym można płynnie dostosowywać się do panujących wyzwań i zagrożeń zmniejszając przy tym całkowite koszty eksploatacji.
Lynx ma do dyspozycji zarówno pasywne jak i aktywne systemy ochrony załogi przez co skutecznie może przeciwdziałać przeciwpancernym pociskom improwizowanym ładunkom wybuchowym, minom, oraz amunicji kasetowej.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po deszczach powstały osuwiska

/ http://kppsp.cieszyn.pl

  

Obfite deszcze spowodowały w środę powstanie dwóch osuwisk w Beskidach. W Lesznej Górnej zwały ziemi zbliżyły się na ok. 50 m do trzech domów. Strażacy zapewnili, że nie są one obecnie zagrożone. W Koniakowie ziemia osunęła się na drogę. Strażacy już oczyścili ją ze zwałów błota i udrożnili.

Rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej st. kpt. Michał Pokrzywa poinformował, że w Lesznej Górnej ze skarpy osunęła się ziemia na szerokości ok. 10 m i długości 40 m. "Osuwisko zatrzymało się w odległości ok. 50 m od trzech budynków mieszkalnych. Nie są one bezpośrednio zagrożone" – zapewnił strażak.

W Lesznej Górnej pracowało pięć zastępów strażaków. "Nasze działania polegały na zabezpieczeniu terenu i sprawdzeniu, czy nie powstały nowe pęknięcia, które wskazywałyby na możliwość ponownego przemieszczenia się zwałów ziemi. W tej chwili nie ma tam większego zagrożenia" - powiedział Pokrzywa.

Ziemia osunęła się także w rejonie wyciągu narciarskiego na Ochodzitej w Koniakowie. Błoto zablokowało na pewien czas przebiegającą pod stokiem drogę na długości ok. 100 m. Na jezdni zalegała warstwa ok. 30 cm namokłej ziemi. Z żywiołem walczyło pięć zastępów strażaków. Żeby udrożnić szosę wykorzystano koparkę i ładowarkę.

Strażacy ułożyli na długości 100 m wzdłuż drogi zaporę z 250 worków z piaskiem, aby ziemia nie osunęła się na nią ponownie.

Synoptycy prognozują, że w najbliższych godzinach oraz nocą ze środy na czwartek deszcz w regionie będzie nadal padał, co może się przyczynić do wzrostu zagrożenia powodziowego. Aktualnie pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w całej południowej części województwa: w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim i mieście Bielsko-Biała.

Wieczorem poziom ostrzegawczy na południu województwa śląskiego osiągnęła rzeka Wisła w Ustroniu (180 cm). O 3 cm stan ten przekroczyła Biała Wisełka w Wiśle (93cm), o 6 cm Koszarawa w Pewli Małej (156 cm), a o 22 cm Biała w Czechowicach-Dziedzicach (212 cm). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl