Prezes IPN do klubów GP: jesteście archipelagiem ludzi wolnych

/ Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Prezes IPN Jarosław Szarek podczas swojego wystąpienia na XIII Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" podkreślał ważną rolę, jaką przez lata odegrali członkowie tego środowiska w wypełnianiu ustawowej misji Instytutu Pamięci Narodowej. - Jesteście archipelagiem ludzi wolnych - mówił.

Główną misją było to, że PRL, który był zbudowany na komunistycznym aparacie bezpieczeństwa, nie może mieć żadnych tajemnic w niepodległej Polsce. Że to wszystko, co było fundamentem komunistycznej Polski musi być ujawnione. I że na tym fundamencie nie można budować niepodległego państwa

– tłumaczył Szarek.

Dziękując Klubom "GP", które nazywał "archipelagiem ludzi wolnych" wskazał, że ich aktywność skupiała się wokół historii. "Państwo zorganizowali potężną lekcję historii dla naszych rodaków" – zaznaczył szef IPN, zwracając uwagę, że wiele klubów wybrało na swoich patronów zasłużonych dla niepodległej Polski i lokalnych ojczyzn.

To jest rola państwa i IPN, w tym szczególnym roku 100-lecia niepodległości Polski, by wydobywać z niepamięci osoby zasłużone dla historii państwa, dla lokalnych środowisk, które niepodległą Polskę odzyskiwały i o nią walczyły. A później przez lata PRL, a także przez III Rzeczpospolitą zostały zepchnięte na margines. Przywracanie pamięci o tych osobach jest zdaniem IPN

– mówił Szarek.

Prezes instytutu zaznaczył, że odzyskanie niepodległości w 1918 roku nie byłoby możliwe bez pamięci. Przyznał jednocześnie, że wiele wydarzeń w ciągu minionych 100 lat – m.in. II wojna światowa, wymordowanie elit i kilkadziesiąt lat antycywilizacji, jaką był komunizm - "zmieniło nas".

A po 1989 roku nie zaczęto prac nad odbudową niepodległej Polski. (…) PRL przeciął więzi z niepodległą Polską. Ale nie przecięła III Rzeczpospolita, a wręcz niekiedy zakonserwowała więzi z PRL. Bo jakże haniebnym działaniem jest dzisiaj, w wolnej niepodległej Polsce, działanie sądów, które przywracają na patronów ulic komunistycznych zdrajców, sowiecką agenturę 

– przekonywał.

Tłumaczył, że w ten sposób niszczony jest wysiłek IPN na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej.

Szarek dodał, że "nie możemy obchodzić rocznicy 100-lecia niepodległości Polski maszerując ulicami, którym patronują komunistyczni aparatczycy".

Apelował do zebranych o upamiętnianie miejsc związanych z polską tożsamością narodową i odzyskaniem niepodległości oraz dalszą codzienną aktywność w tych kwestiach.

Jak to jest, że mieszkańcy Poznania w 1932 r. wybudowali wielki pomnik wdzięczności – Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Władze niemieckie w 1939 roku natychmiast ten pomnik zniszczyły i dziś, gdy obchodzimy tę rocznicę nie stać nas na to, żeby ten pomnik odbudować. To co po nas zostanie, co zostawimy kolejny pokoleniom? Jeżeli nie jesteśmy w stanie zmobilizować się, żeby ten pomnik stanął, bo władze Poznania mają inne zdanie. Ale to chyba zdanie narodu jest ważniejsze

– stwierdził szef IPN.

Podkreślił, że potrzebna jest "wielka koalicja pamięci", szczególnie w czasach, w których – jak mówił Szarek - zaczyna się gloryfikować filozofów tworzących podstawy, na których była oparta ideologia komunistyczna. "To zaczyna być modne. Jesteśmy więc w czasie próby. Bez upamiętnienia przeszłości nie będzie lepszej przyszłości" – podsumował.

Poinformował, że w związku obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości IPN przygotował w tym roku setki wydarzeń – m.in. wykład Akademii Niepodległości, do udziału w których zachęcał zebranych.

XIII Zjazd Klubów Gazety Polskiej w Spale trwa od piątku i zakończy się w niedzielę. Bierze w nim udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. W piątek honorowym gościem był premier Mateusz Morawiecki, a w sobotę wicepremier Beata Szydło i Antoni Macierewicz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus w Belgii. Nowe zakażenia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W ciągu minionej doby w Belgii wykryto 1580 nowych przypadków koronawirusa; 283 osoby zmarły - poinformowało dziś centrum kryzysowe. W sumie do tej pory w tym 11,5-milionowym kraju potwierdzono infekcję u prawie 25 tys. osób. Liczba hospitalizowanych spada.

Od początku kryzysu z powodu Covid-19 odnotowano 2523 zgony. Przez ostatnia dobę do szpitali przyjęto 459 osób, a od rozpoczęcia pandemii 9894. Obecnie w Belgii 1285 osób przebywa na intensywnej terapii (9 osób więcej niż w środę); stan 992 osób wymagał podłączenia ich do respiratora.

- W niektórych miejscach w kraju obłożenie łózek szpitalnych jest znacznie powyżej średniej, która w skali całego kraju wynosi 56 proc. Błędem jest zatem twierdzenie, że wciąż jest dość miejsc na intensywnej terapii. Sytuacja jest dziś bardzo trudna na wielu oddziałach

 - mówił na codziennej konferencji prasowej wirusolog Emmanuel Andre.

W ciągu minionej doby 483 osoby mogły opuścić szpitale, a w sumie od 15 marca leczenie w placówkach szpitalnych zakończyło 5164. Z 283 zgonów minionej doby, 116 odnotowano w szpitalach. Dramatyczna sytuacja jest w niektórych domach opieki. Publiczny nadawca RTBF opisuje historię zgłoszoną przez jednego z odbiorców, który zaalarmował, że w jednej z placówek zaczyna brakować sprzętu do natleniania.

Ze względu na wiek starszych i schorowanych osób będących w placówkach nie przewozi się do szpitali. "W naszych domach opieki zabrakło butli z tlenem" - potwierdził cytowany przez RTBF sekretarz generalny federacji domów opieki Vincent Fredericq.

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa i tych potwierdzonych wcześniej jest w we Flandrii (66 proc. z ostatnich 24 godz.), znacznie mniej chorych odnotowuje się w Walonii (23 proc.) oraz Brukseli (9 proc.). Wzrost liczby wykrytych przypadków może się wiązać z rosnącą liczbą przeprowadzanych testów. Oczekuje się, że przepustowość laboratoriów wyniesie w najbliższych dniach 20 tys. próbek dziennie.

W środę król Belgów Filip odwiedził Szpital Uniwersytecki w Brukseli (VUB), aby wyrazić wsparcie dla personelu medycznego, który jest na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts