Uroczyste obchody z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, połączone z odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, zorganizował w sobotę Klub Sanacja i Dom Polski przy ul. Strzeleckiego w Ostrowie Wlkp. To właśnie tam stanął pomnik marszałka.

„Ten pomnik jest wielkim symbolem odradzającej się w Rzeczpospolitej sanacji i odrodzenia naszego kraju. O tym przez całe życie marzył Józef Piłsudski”

– powiedział Macierewicz.

Polityk PiS dodał, że "pamiętamy wielki czyn niepodległościowy Józefa Piłsudskiego. Polski niepodległej nie byłoby też bez Romana Dmowskiego, wysiłku Wincentego Witosa, wielkości pracy tego, który wygrał na fortepianie polską niepodległość – mistrza Paderewskiego, Daszyńskiego i wielu innych” – powiedział Macierewicz.

Macierewicz podkreślił, że bez zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku „mielibyśmy dzisiaj co najwyżej karykaturę Polski”.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości przywołał słowa papieża Jana Pawła II, który powiedział, że „o niepodległość walczy się codziennie" i - zdaniem Macierewicza - "zwłaszcza w dzisiejszym trudnym czasie o znaczeniu niepodległości należy pamiętać".

Fundatorami pomnika są Dariusz Grzybkowski i Elżbieta Brzeska, którzy przy ul. Strzeleckiego w Ostrowie Wlkp. prowadzą Dom Polski i Klub Sanacja. To miejsce, gdzie odbywają się spotkania, koncerty i debaty patriotyczne.