Skarga handlarzy roszczeń odrzucona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie działki przy pl. Defilad

Posiedzenie komisji weryfikacyjnej / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Sąd odrzucił skargę handlarzy roszczeń na decyzję ministra rozwoju odbierającą im przejętą wcześniej przez nich działkę przy warszawskim pl. Defilad. Grupa skarżących domaga się wielomilionowych odszkodowań za cofnięcie decyzji zwrotowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w czwartek nie miał wątpliwości, że bezzasadna jest skarga na unieważnienie przez ministra rozwoju decyzji ratusza o przyznaniu gruntów trójce bohaterów afery – Marzenie K., mec. Grzegorzowi Majewskiemu i Januszowi Piecykowi. W 2016 r. minister uznał, że miasto nie mogło przekazać im praw własności do gruntu, bo ostatni właściciel działki, jako obywatel Danii, został spłacony przez polski rząd.

W związku z decyzją ministra o przekazaniu gruntów na rzecz Skarbu Państwa beneficjenci uchylonej decyzji zwrotowej domagali się jej podważenia przez WSA. Skarżący kwestionowali skuteczność prawną odszkodowania wypłaconego obywatelowi Danii. Podnosili, jakoby minister wydał swoją decyzję bez rozstrzygnięcia, czy Jan Holger Martin miał rzeczywiście obywatelstwo duńskie. Ponadto wskazywali, jakoby ministerstwo było w posiadaniu jeszcze 14 tys. nierozpoznanych stron dokumentów duńskich akt dotyczących kwestii odszkodowań dla obywateli tego kraju. Ten argument obalał w sądzie radca ministerstwa, stwierdzając, że z duńskich akt wyselekcjonowano i uwzględniono wszystko, co miało istotny związek dla sprawy Jana Holgera Martina. Pełnomocnicy skarżących decyzję ministra próbowali też ją podważać, stwierdzając, że Duńczyk nie podjął pieniędzy, które strona polska przekazała Danii jako odszkodowanie dla niego.

Sąd nie znalazł podstaw prawnych dla uzasadnienia skargi. Decyzja ministra jest w pełni zgodna z prawem

– uznał WSA.

Decyzja ministerstwa nie była fakultatywna. Organ był zobowiązany do podjęcia decyzji. Została ona podjęta w zgodzie z obowiązującym prawem – mówiła sędzia Dorota Apostolidis. – Ta ustawa przewiduje upoważnienie dla ministra finansów do wydania decyzji stwierdzających przejście nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa na podstawie międzynarodowej umowy

– dodała.

Sędziowie WSA wypowiedzieli się też w kwestii podważania obywatelstwa duńskiego przez pełnomocników skarżących. Gdyby Jan Holger Martin go nie posiadał, nie mógłby być objęty odszkodowaniem. Sąd stwierdził, że kwestie obywatelstwa duńskiego rozstrzygnęło samo państwo duńskie.

Z materiału archiwalnego pochodzącego jeszcze z lat 50. wynika, że państwo duńskie uznało go za swojego obywatela. Wielokrotnie tę okoliczność państwo duńskie potwierdzało

– mówiła sędzia Apostolidis, uzasadniając nieprawomocne orzeczenie WSA.

Nieskuteczny był według sądu argument rzekomego zrzeczenia się odszkodowania przez Duńczyka.

Cały tekst w weekendowej "Codziennej"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzy rakiety spadły na Zieloną Strefę w Bagdadzie

/ Ambasada USA w Bagdadzie / By United States Department of State - http://diplomacy.state.gov/discoverdiplomacy/explorer/places/170159.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30720260

  

Trzy rakiety typu Katiusza spadły w poniedziałek późnym wieczorem na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w stolicy Iraku Bagdadzie, zwaną potocznie Zieloną Strefą - podały irackie źródła policyjne.

Jak pisze agencja Reuters źródła podały, że rakiety wystrzelono z dzielnicy Zafaranijah pod Bagdadem. Dwie z nich spadły w pobliżu ambasady USA.

Silnie ufortyfikowana Zielona Strefa powstała w 2003 r. Obejmuje obszar 10 km kw. Znajduje się tu wiele urzędów państwowych i zagranicznych ambasad, w tym USA oraz Wielkiej Brytanii. Na terenie tej drugiej swoją siedzibę ma również ambasada RP.

Podobny atak miał miejsce 8 stycznia. Wówczas w Zielonej Strefie spadły dwie tego samego typu rakiety. Atak nie spowodował wówczas ofiar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts