O nowej inicjatywie poinformowano podczas konferencji prasowej kanclerza Austrii Sebastiana Kurza oraz przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CSU) Horsta Seehofera, która miała miejsce w środę w Berlinie. Szef resortu spraw wewnętrznych Niemiec mówił o „osi chętnych”, w której znaleźli się również szefowie MSW Włoch i Austrii. – Współpraca ma się rozciągnąć na kwestie bezpieczeństwa oraz zagrożenia terrorystycznego – podkreślał Seehofer. Koncepcja „osi chętnych” pomiędzy Rzymem, Wiedniem oraz Berlinem została przyjęta z radością przez Sebastiana Kurza. – Współpraca ta przyniesie znaczny wkład w redukcję liczby nielegalnych imigrantów przybywających do Europy – oświadczył kanclerz Austrii.

– Takie kraje jak Włochy, Niemcy czy Austria przez lata były w szponach poprawności politycznej, teraz natomiast państwa te mogą mówić, ale również działać tak jak ich obywatele, którzy już nie chcą imigrantów

– komentuje inicjatywę w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” były wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Jednym z proponowanych działań jest rozmieszczenie w Albanii niemieckich i austriackich policjantów, którzy mieliby wspomóc eliminację szlaku bałkańskiego.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".