Cłami mają zostać objęte "strategicznie ważne" towary chińskie. Prezydent ostrzegł, że jeśli Pekin sięgnie po działania odwetowe, USA wprowadzą kolejne cła.

"Wall Street Journal" informował, że decyzję w sprawie obłożenia cłami chińskich towarów Trump podjął w czwartek, po naradzie ze swymi najbliższymi współpracownikami. Według CNN prezydent naradzał się m.in. z ministrem finansów Stevenem Mnuchinem, ministrem handlu Rosem Wilburem i przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem. 

Kilka minut po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa 25-procentowych ceł na chińskie towary eksportowane do USA - wartości 50 mld dol. - chiński resort handlu zapowiedział analogiczne działania odwetowe wobec importu z USA.

Na stronie internetowej chińskiego ministerstwa podkreślono, że "Chiny nie chcą wojny handlowej", ale w obliczu "krótkowzrocznego postępowania USA, które zaszkodzi innym i samym Stanom Zjednoczonym", muszą zdecydowanie bronić interesu kraju i narodu".

Zaakcentowano, że wszystkie gospodarcze i handlowo-polityczne porozumienia, zawarte wcześniej w negocjacjach dotyczących sporu handlowego, są już nieważne