Afrykański pomór świń w województwie lubelskim

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Lubelskiem, jedno w gminie Wola Uhruska oraz dwa w gminie Ruda Huta. Hodowano w nich łącznie 32 świnie.

pixabay.com/kirahoffmann/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

117. ognisko ASF wykryto w gminie Wola Uhruska, w którym było 20 świń; 118. – w gospodarstwie w gminie Ruda Huta, gdzie hodowano 10 świń, zaś 119. także w gminie Ruda Huta, trzymano w nim dwie świnie

– poinformował dziś Główny Lekarz Weterynarii.

Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ogniska ASF wykryto na obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

W tym roku ASF u świń ujawniono w 15 ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk tej choroby u świń. Wykryto ją w Polsce w lutym 2014r. Występuje w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Ponadto do 10 czerwca wykryto 2264 przypadki ASF u dzików. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Lubelskie #afrykański pomór świń #ASF

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo