UWAGA! Skażona woda w gminie Piekoszów

Mieszkańcy dziewięciu miejscowości w gm. Piekoszów i dwóch w gm. Chęciny (Świętokrzyskie) z powodu skażenia wodociągu bakteriami z grupy coli, nie mogą spożywać dostarczanej nim wody – wynika z komunikatów zamieszczonych dzisiaj na stronach internetowych samorządów.

Stock Snap

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach stwierdził brak przydatności do spożycia przez ludzi wody z sieci zasilanej z ujęcia Nordkalk w Miedziance. Problem dotyczy ponad 2,8 tys. mieszkańców gm. Piekoszów z miejscowości: Skałka, Osiedle Skałka, Bławatków, Lesica, Zajączków, Wierna Rzeka, Wesoła, Młynki i Gałęzice oraz ok. 450 osób w gm. Chęciny – z Miedzianki i Charężowa.

W wodociągu stwierdzono bakterie z grupy coli. Woda nie nadaje się do celów spożywczych – do picia, przygotowywania posiłków, mycia warzyw i owoców, a także mycia naczyń, higieny jamy ustnej oraz kąpieli małych dzieci.

Samorządy mają zapewnić mieszkańcom dostęp do wody pitnej. Zanieczyszczony wodociąg będzie poddany dezynfekcji i płukaniu.

Bakterie z grupy coli do ujęć wody przenikają np. z nieszczelnych szamb lub zanieczyszczonych gruntów. Picie skażonej nimi wody może skutkować m.in. dolegliwościami żołądkowymi.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#woda #zanieczyszczenie #bakterie coli

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo