Wystawiali fałszywe faktury VAT, zostali zatrzymani

/ 3839153

  

Dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w grupie przestępczej wystawiającej fałszywe faktury VAT zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Według policji grupa upozorowała sprzedaż oleju napędowego wartości... ponad 32 mln zł.

Zatrzymani to 44-letni Włodzimierz P. i 62-letni Grzegorz Ś. Obaj są mieszkańcami powiatu konińskiego. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód aresztował ich na trzy miesiące

– powiedział w Andrzej Fijołek z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Mężczyźni będą odpowiadali za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pomocnictwo w wystawianiu pustych faktur VAT. Grozi im do 12 lat więzienia.

Według śledczych grupa działała w latach 2008-2015 w woj. lubelskim, mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Jej członkowie mieli zakładać fikcyjne podmioty gospodarcze i pozorować sprzedaż paliw właścicielom stacji benzynowych. W rzeczywistości niczym nie handlowali, a dostarczali jedynie faktury. Paliwo, które faktyczne trafiało do właścicieli stacji, pochodziło z nielegalnych źródeł.

W ten sposób podejrzani mieli udokumentować rzekomą sprzedaż oleju napędowego wartości ponad 32 mln zł brutto. Wartość podatku VAT od tego to niemal 5 mln zł.

To kolejne zatrzymania w sprawie, którą funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie prowadzą od 2013 r. pod nadzorem miejscowej prokuratury okręgowej. W grudniu ubiegłego roku zatrzymali pięć osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Niemcy kłócą się z USA ws. Nord Stream 2. „Nikt nam nie przeszkodzi”

/ fdecomite CC BY 2.0

  

Niemiecki socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Heiko Maas oświadczył dziś, że nawet ewentualne sankcje USA nie wstrzymają zbudowania gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.

- Nikt nie przeszkodzi - powiedział Maas uczestnicząc w politycznym forum dyskusyjnym agencji dpa. Karne posunięcia Stanów Zjednoczonych mogą wprawdzie skłonić niektórych udziałowców tego przedsięwzięcia, w tym koncerny niemieckie, do wycofania się, ale nie doprowadzą do fiaska całego projektu - zaznaczył. Dodał, że wtedy Rosja urzeczywistniłaby go sama i nie miałoby się już wtedy żadnego wpływu na kontynuowanie tranzytu gazu przez Ukrainę.

Jak wskazał Maas, negocjacje w sprawie ukraińskiego tranzytu prowadzone są obecnie z udziałem Unii Europejskiej. - Wszystko to obróciłoby się wniwecz, gdyby wprowadzono sankcje, a ten gazociąg zostałby potem zbudowany przez samych Rosjan - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Rzecznik ambasady USA w Berlinie potwierdził w niedzielę, że ambasador Richard Grenell wysłał do realizujących projekt gazociągu Nord Stream 2 zachodnich koncernów list z zapowiedzią objęcia ich amerykańskimi sankcjami, jeśli nie wycofają się z tego przedsięwzięcia.

- List przypomina, że jakakolwiek firma współpracująca z rosyjskim sektorem energetycznych rurociągów eksportowych naraża się na sankcje USA z tytułu CAATSA (Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje) - oświadczył rzecznik, dodając, że budowie drugiego bałtyckiego gazociągu z Rosji do Niemiec sprzeciwiają się także inne państwa europejskie.

Odnosząc się do listu, Maas powiedział dziś, że nie jest jego zadaniem mówienie ambasadorom o tym, co im wolno, niemniej „o tym, czy (taki) sposób eksponowania siebie leży w interesie Stanów Zjednoczonych, muszą zdecydować już same Stany Zjednoczone”.

Formalnie jedynym udziałowcem spółki odpowiedzialnej za projekt Nord Stream 2 jest rosyjski Gazprom, ale podpisała ona umowy o finansowaniu tego przedsięwzięcia przez niemieckie koncerny Wintershall i Uniper oraz holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV. Wszystkie te firmy energetyczne byłyby odbiorcami dostarczanego nowym gazociągiem surowca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl