Rosnąca liczba obcokrajowców w Polsce wyzwaniem dla Kościoła. "Pojawiają się nowe grupy religijne"

/ pixabay.com/TheDigitalArtist/CC0

  

Rosnącą stale liczba obcokrajowców w naszym kraju staje się coraz ważniejszym wyzwaniem duszpasterskim, ale również ewangelizacyjnym - podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się w środę doroczne spotkanie duszpasterzy obcojęzycznych, posługujących w swoich diecezjach wśród obcokrajowców. Po spotkaniu bp Zadarko powiedział, że uczestniczyli w nim księża pracujący z grupami wiernych różnymi językowo, a nie narodowościowo. Głównie grupy misji to: anglojęzyczne włoskojęzyczne, niemieckojęzyczne, francuskojęzyczne, hiszpańskojęzyczne i arabskojęzyczne.

Bp Zadarko podkreślił, że spotkanie dotyczyło dwóch ważnych tematów. "Pierwszy to program otwarcia kilku centrów integracyjnych dla imigrantów, głównie z nastawieniem na imigrantów ze Wschodu, czyli z Ukrainy, który zostanie uruchomiony od września". Program będzie organizowany przez Caritas Polska we współpracy z urzędami wojewódzkimi.

- Chcemy, żeby w tych punktach była pomoc prawna, socjalna, charytatywna, językowa i poszukiwanie przez katolickie organizacje pracodawców, ale też i pracowników. Jest to zatem model integracyjny

 – zaznaczył bp Zadarko.

Wyjaśnił, że "będą one otwarte na wszystkich obcokrajowców, niezależnie od wyznania, religii czy pochodzenia, którzy potrzebują wsparcia, począwszy od kursów językowych, poprzez bardzo konkretną pomoc prawną, poprzez pomoc społeczną i poprzez poszukiwanie pracy".

Biskup podkreślił, że obcokrajowcy najlepiej integrują się i odnajdują w swoich zawodach.

- Plagą naszej emigracji, która przybywa ze Wschodu, jest to, że to są ludzie, którzy pracują niezgodnie ze swoim wykształceniem, bo łapią pracę, jakakolwiek jest, przez co marnują swoje talenty. Jeżeli przyłożymy się do tego mocniej, rzetelniej, to można tym ludziom znaleźć odpowiednią pracę. Ale do tego potrzeba takich miejsc, gdzie ktoś będzie pośredniczył. To nie jest biuro pośrednictwa pracy, ale taki punkt koordynacyjny dla emigranta, który nie wie, do kogo ma się zwrócić. Mamy nadzieję, że w czterech miejscach takie punkty wystartują, to jest w Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. One będą początkiem takiego wyjścia w kierunku emigrantów ze Wschodu, nie tylko z Ukrainy

 - zaznaczył hierarcha.

Druga część spotkania - jak poinformował bp Zadarko - skupiła się na wymianie doświadczeń duszpasterzy obcojęzycznych w Polsce.

- Ciekawe jest, jak zmienia się struktura obcokrajowców w Polsce. Pojawiają się zupełnie nowe grupy etniczne i religijne, zwłaszcza z Azji. I tak na przykład jest coraz większa grupa Hindusów, którzy bardzo poszukują spotkań i modlitwy przy różnych wyznaniach. Dlatego rodzi się potrzeba zaproszenia duszpasterzy stamtąd. Docierają też chrześcijanie z Azji różnych wyznań

 - powiedział bp Zadarko.

Dodał, że duszpasterze zwracali uwagę, iż nie mają pełnej wiedzy, jak wygląda polityka emigracyjna państwa.

- Nie wolno nam nic zrobić, jeśli nie uwzględnimy kontekstu społeczno-politycznego czy nawet prawnego

 - podkreślali.

Zdaniem biskupa, powstaje "bardzo pilna potrzeba stworzenia punktów pomocy prawnej".

- Tego nie da się zrobić tylko wolontariatem. Potrzebujemy takich środków, które pomogą tym ludziom korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej

 - podkreślił biskup.

W ocenie hierarchy, bardzo ważna jest tu rola organizacji pozarządowych, ale cierpią na brak dofinansowania.

- One mogłyby te zadania przejmować nie tylko kościelne, ale wszystkie inne i mogłyby wyjść naprzeciw, ale z braku dofinansowania niektóre z nich już zakończyły działalność

- dodał.

"Doświadczenia te pokazują, że istnieje konieczność wypracowania wskazań duszpasterskich dla naszych księży proboszczów, którzy mają obcokrajowców na swoim terenie" – podkreślił bp Zadarko

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Stara śpiewka wróciła: „IPN sfałszowało teczki”. Tak Wałęsa reaguje na tekst „Gazety Polskiej”

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

"Gazeta Polska" w ostatnim numerze ujawniła, że Lech Wałęsa chciał wesprzeć milicjantów brygadami robotniczymi w walce z ekstremą "Solidarności". Tak wynika z nagrania ze spotkania Wałęsy z gdańskimi milicjantami z lutego 1990 r., do którego dotarła "GP". "Informuję wszem i wobec w IPN sfałszowano, wyprodukowano teczki niby znalezione u Kiszczaka w temacie TW Bolek" - zareagował dziś Wałęsa.

Lech Wałęsa na spotkaniu w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Gdańsku powiedział:

"Dziś musimy się bronić przed ekstremą "Solidarności" (...). Zobaczcie, co się dzisiaj dzieje. Nie wiem, czy nie wesprzeć was jakimiś brygadami robotniczymi. Ludzie się boją wychodzić na ulice. Gówniarzeria robi niedobre rzeczy".

Jak podaje "Gazeta Polska", Wałęsa nawiązał do masowych manifestacji przeciwko "porozumieniu 'konstruktywnej opozycji' z komunistami". 

[polecam:https://niezalezna.pl/263858-nie-wiem-czy-was-nie-wesprzec-gazeta-polska-ujawnia-nagrania-z-rozmow-walesy-z-milicjantami]

 Wałęsa za pomocą ochotniczych brygad robotniczych chce bronić milicjantów

- czytamy na łamach "GP".

Wałęsa na spotkaniu w WUSW przekazał milicjantom, że na najbliższym zjeździe zamierza zgłosić propozycję, aby "schować" nazwę "Solidarność".

"To był sztandar, pod którym walczyliśmy w opozycji. Trzeba go schować"

- cytuje słowa Lecha Wałęsy "Gazeta Polska".

Te fakty nie spodobały się Wałęsie, który - choć nie odniósł się do nich bezpośrednio - na swoim profilu na Facebooku napisał:

Informuję wszem i wobec w IPN sfałszowano , wyprodukowano teczki niby znalezione u Kiszczaka w temacie TW Bolek .Każdy może ten fałsz osobiście sprawdzić i udowodnić wystarczy zobaczyć m/m stronę , kartkę w kolejności Nr 5 w tej dokumentacji . Kiszczak czy SB takich błędów nie popełniali .

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl