Dziś nad ranem czasu polskiego Rada Miejska w Jersey City zatwierdziła przeniesienie Pomnika Katyńskiego z Exchange Place na miejsce usytuowane kilkadziesiąt metrów dalej, które od dziś nazywać będzie się Katyń Memorial Square. Jak podkreślił Tadeusz Antoniak, Polonia będzie wieczystym dzierżawcą terenu pod pomnikiem.

Zadowolenie z zawarcia porozumienia wyraził wówczas prezes Komitetu Pomnika Katyńskiego Krzysztof Nowak oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wielki sukces Polonii - Pomnik Katyński zostaje "na wieczność" w Jersey City

Zadowolenia z takiego obrotu spraw nie krył również poseł "Porozumienia", Zbigniew Gryglas.

- W jakiejś mierze możemy mówić o sukcesie Polonii w USA. Osobiście nie jestem do końca usatysfakcjonowany, ale dobrze się stało, że ten pomnik zostanie w tym miejscu. Dla nas Polaków jest on niezwykle istotny. Chciałbym podziękować Polakom mieszkającym w USA, bo wykazali się naprawdę wielką odpowiedzialnością za sprawy kraju i tak naprawdę to im zawdzięczamy to, że pomnik zostaje w Jersey City. Może nie jesteśmy do końca szczęśliwi, że nie pozostaje na tym samym miejscu, ale dobrze się stało, że zostanie przeniesiony w miejsce eksponowane

- powiedział w rozmowie z naszym portalem.