Chiny odniosły się do postanowień szczytu w Singapurze. Pojawił się wątek sankcji wobec KRL-D

/ pixabay.com/CC0/F8_f16

  

Chiny wyraziły dziś zadowolenie z przebiegu spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzon Una w Singapurze, wzywając do "całkowitej denuklearyzacji" Pjongjangu. Ten szczyt to początek "nowej historii" - oświadczył szef chińskiego MSZ.

- Fakt, że dzisiaj najwyżsi przywódcy obu krajów stoją ramię w ramię i rozmawiają ma istotne znaczenie i jest początkiem nowej historii

 - powiedział dziennikarzom w Pekinie minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

- Chiny z zadowoleniem przyjmują i popierają szczyt

- oświadczył minister, odpowiadając na pytanie o to, czy Pekin został zmarginalizowany przez zbliżenie Waszyngtonu i Pjongjangu poprzez szczyt w Singapurze.

- To jest cel, którego spodziewaliśmy się i na rzecz którego pracowaliśmy

 - dodał.

- Jednocześnie na Półwyspie (Koreańskim) musi odbyć się proces pokojowy, aby rozwiać uzasadnione obawy Korei Północnej związane z bezpieczeństwem

 - zaznaczył szef MSZ Chin, które są głównym sojusznikiem Korei Północnej. "Nikt nie może wątpić w ważną i wyjątkową rolę, jaką odegrały Chiny, a ta rola będzie dalej odgrywana" - oświadczył.

Rzecznik chińskiej dyplomacji przyznał zaś, że Chiny mogą rozważyć "złagodzenie sankcji wobec Korei Północnej w związku z jej programem zbrojeń".

Chiny uważane są za jedynego ważnego sojusznika Korei Płn., ale Pekin utrzymuje, że sumiennie przestrzega wszystkich sankcji nałożonych na reżim przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z jego programem zbrojeń jądrowych i balistycznych. Chińskie władze wielokrotnie deklarowały poparcie dla pokojowej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Relacje na linii Pekin-Pjongjang pogorszyły się po objęciu władzy przez Kim Dzong Una, ale w ostatnich miesiącach pomiędzy dwoma komunistycznymi krajami doszło do wyraźnego zbliżenia. Od początku roku Kim złożył dwie wizyty w Chinach i były to pierwsze wyjazdy zagraniczne od czasu objęcia przez niego władzy w 2011 roku.

W ostatnich latach Chiny zastosowały sankcje międzynarodowe, aby przekonać Koreę Północną do porzucenia programu nuklearnego, wywołując gniew Pjongjangu - zwraca uwagę agencja AFP. Ale oba kraje zbliżyły się niedawno; od początku roku Kim Dzong Un złożył dwie wizyty w Chinach i były to pierwsze wyjazdy zagraniczne od czasu objęcia przez niego władzy w 2011 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie słabnie poparcie dla działań Andrzeja Dudy. Większość Polaków zadowolona z pracy prezydenta

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Prezydent RP Andrzej Duda cieszy się niesłabnącym poparciem Polaków. Tak wynika z najnowszego badania CBOS. Zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża 62 procent badanych, natomiast 29 procent ocenia ją negatywnie. Wyniki niemal pokrywają się z tymi, które opublikowane były w poprzednim miesiącu.

W 2020 roku odbędą się kolejne ważne wybory. Polacy wybierać będą prezydenta RP, który tę funkcję sprawował będzie przez pięcioletnią kadencję, do 2025 roku. Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie ubiegał się o reelekcję. Według ministra Andrzeja Dery, decyzja zapaść ma na przełomie 2019 i 2020 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/293105-wybory-prezydenckie-2020-czy-wystartuje-andrzej-duda-wkrotce-powinnismy-poznac-decyzje]

Okazuje się, że Polacy pozytywnie oceniają pracę Andrzeja Dudy.

Październikowe notowania głowy państwa w zasadzie nie różnią się od wrześniowych. Zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża obecnie 62 procent badanych, natomiast 29 procent ocenia ją negatywnie. Z kolei 9 procent ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3–10 października 2019 r. na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl