Sekcja Skoków Spadochronowych Wojskowej Akademii Technicznej (S3WAT) została utworzona pod koniec 2017 roku. – To rozszerzenie działalności istniejącej od kilku lat sekcji „Woda, Ląd, Powietrze” – mówi płk Michał Gazda, opiekun Sekcji Skoków Spadochronowych S3 WAT. Należący do „WLP” studenci uczą się wspinaczki i taktyki, przechodzą dodatkowe szkolenie ogniowe, a od niedawna szkolą się pod okiem m.in. byłych żołnierzy GROM-u i najlepszych polskich skoczków spadochronowych z elitarnej grupy akrobatycznej SKY MAGIC. A wszystko dzięki Fundacji „Teraz Wojsko Polskie”, która wzięła pod swoją opiekę (nie tylko finansową) podchorążych z WAT-u.

Takiego szkolenia, na takim poziomie na polskich uczelniach wojskowych jeszcze nie było. Ci młodzi żołnierze, którz w tym roku przechodzą je po raz pierwszy, są prekursorami i – jak mówią ci, którzy ich szkolą – piszą historię polskiego wojska.

A przy okazji szykują się do rywalizacji z amerykańskimi kadetami z Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W niedzielę polska delegacja z WAT-u wróciła z Annapolis, gdzie pojechała z zaproszeniem dla Amerykanów. – Deklaracje strony amerykańskiej są jak najbardziej na tak, choć ostateczna decyzja dotyczącą przyjazdu kadetów z Annapolis do Polski jeszcze nie zapadła. Zgoda musi być udzielona przez wszystkie możliwe szczeble. Ale jesteśmy dobrej myśli. Liczymy, że niedługo polscy podchorążowie z WAT-u będą mogli spotkać się z kadetami z Annapolis i stanąć z nimi w szranki – mówią przedstawiciele S3 WAT.

Nasze studio na żywo we wtorek od godz. 9.00. Zapraszamy: