Sensacyjne znalezisko na starówce, w jednym z polskich miast!

/ JamesDeMers; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Wiele fragmentów zabytkowych późnogotyckich i renesansowych kafli o bardzo bogatej ornamentyce, datowanych na koniec XV w. i wiek XVI, znaleźli archeolodzy, którzy badają na starówce w Bielsku-Białej jedną z remontowanych kamienic.

Archeolog poinformował, że odkryte fragmenty zawierają bardzo zróżnicowane wzory.

- To bardzo piękne kaflarstwo. Jego jakość świadczy o sporej zamożności bielszczan. Są na nich przedstawienia figuralne na bardzo wysokim poziomie artystycznym. To m.in.: prorok, muzyk grający na dudach, czy postać królewska z rybimi ogonami, tzw. meluzyna. Oprócz nich są kafle zdobione motywami roślinnymi i architektonicznymi – powiedział archeolog Bogusław Chorąży.

Jak przypomniał, archeolodzy w przeszłości znaleźli już w Bielsku gotyckie kafle z trzeciej ćwierci XV w.

- Również były one – jak na owe czasy - zaawansowane pod względem technologicznym i przede wszystkim artystycznym. Teraz mamy następną serię. Zaczynamy się zastanawiać, czy Bielsko nie było jednym z ważniejszych ośrodków tego rzemiosła. I to na bardzo wysokim poziomie. To hipoteza, której jednak w tej chwili nie jesteśmy jeszcze w stanie udowodnić. Nie natknęliśmy się na pozostałości warsztatu – powiedział Chorąży.

Naukowcy nie mają pewności, z którego budynku w Bielsku pochodzą fragmenty kafli. Raczej nie stanowiły one części pieca w remontowanym budynku, ani nie były wykorzystywane w znajdującym się obok zamku.

- To może być zbiór z całego miasta. Fragmenty znaleziono wewnątrz obecnego budynku, w miejscu, gdzie niegdyś przebiegała przymurna uliczka. Prawdopodobnie w XVI w., po wybudowaniu nowych fortyfikacji, ta przestrzeń została wykorzystana na inne cele. Poziom terenu został podniesiony przy wykorzystaniu gruzu, w tym kafli – wyjaśnił Chorąży.

Prace archeologiczne, podczas których znaleziono kafle, mają związek m.in. z badaniami systemu zabudowy fortyfikacyjnej Bielska.

- W murze elewacyjnym współczesnej kamienicy znajduje się spora część najstarszego muru obronnego miasta, o szerokości 2 m, który został wzniesiony w pierwszej połowie XIV w. Pod jego warstwą budowlaną znalazły się ślady osadnictwa z XIII w. – powiedział archeolog.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Japonia: kolejne osoby zakażone koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Japońskie władze sanitarne potwierdziły dziś cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Jedną z chorych osób jest ponad 60-letnia nauczycielka w szkole podstawowej w prefekturze Chiba. Szkoła ma być zamknięta od wtorku.

Pierwsze objawy wirusa nauczycielka miała 12 lutego, hospitalizowano ją tydzień później - podały lokalne media. Chodziła do pracy już będąc zakażona, więc miejscowe władze postanowiły zamknąć 25 lutego placówkę.

Drugi przypadek zakażenia dotknął ponad 30-letnią kobietę w tej samej prefekturze, którą zabrano do szpitala.

Nie było żadnych powiązań między tymi obydwoma przypadkami.

[polecam:https://niezalezna.pl/312121-wloch-zmarl-na-koronawirusa-seria-zachorowan-wsrod-osob-ktore-nie-byly-w-chinach]

Kolejne przypadki zachorowań to dwaj mężczyźni w wieku 50 i 60 lat; mieszkają oni w prefekturze Kumamoto w południowej Japonii.

Obecnie w Japonii u 99 osób wykryto zakażenie koronawirusem. Ponad 600 osób zachorowało na wycieczkowcu Diamond Princess, który przechodził przez ponad dwa tygodnie kwarantannę w pobliżu portu w Jokohamie. Dwoje starszych pasażerów wycieczkowca - Japończyków - zmarło, zwiększając bilans śmiertelny w Japonii do trzech osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts