Musical "Stańczyk" zabrzmi w Chorzowie

Prapremierę "Stańczyka" zaplanowano na 13 czerwca / fot. www.teatr-rozrywki.pl

Prapremiera spektaklu "Stańczyk. Musical (historia być może aktualna)" Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak odbędzie się 13 czerwca w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (Śląskie).

Z Janem Czaplińskim współpracowaliśmy wcześniej przy "Księgach Jakubowych". I pozostało nam uczucie niedosytu jeśli chodzi o temat Rzeczypospolitej Obojga Narodów"

– mówi Ewelina Marciniak.

Stańczyk wziął się z fascynacji postacią klauna, błazna, a forma musicalu stąd, że chcielibyśmy czymś zaskoczyć publiczność

- dodaje.

Konwencją musicalu pytamy o funkcję rozrywki i artystów rozrywkowych – czy przez taką formę możemy coś więcej opowiedzieć, czy możemy przez nią zadać ważne pytania

– wyjaśniła Marciniak.

Stańczyk był błaznem na dworach Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta II Augusta, znanym z ostrego języka. W świadomości Polaków zapisał się jako patriota,zatroskany o losy kraju. Zagra go niewidomy aktor Grzegorz Dowgiałło. 

Grzegorz jest wspaniałym artystą. Nie będziemy w spektaklu uwypuklać jego niepełnosprawności

 – powiedziała reżyser.

Za kompozycje piosenek odpowiadają Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, za muzykę ilustracyjną – Wojciech Urbański, za choreografię – Agnieszka Kryst, a za scenografię - Piotr Choromański. Oprócz Grzegorza Dowgiałło wystąpią również: Artur Święs jako Zygmunt Stary, Alona Szostak jako Bona Sforza, Hubert Waljewski jako Zygmunt August, Mirosława Żak jako Elżbieta Habsburżanka i Dominika Guzek jako Barbara Radziwiłłówna. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl