Parlament dał zielone światło na modernizację wojska

/ flickr.com

  

Bułgarski parlament zaaprobował w piątek rządowy projekt modernizacji sił zbrojnych, opiewający na 3,3 mld lewów (1,69 mld euro). Przewiduje on zakup 16 myśliwców dla lotnictwa wojskowego i 150 pojazdów opancerzonych dla wojsk lądowych.

Za projektem opowiedziało się 151 posłów wszystkich sił politycznych, z wyjątkiem siedmiu deputowanych małej partii "Wola" biznesmena Weselina Mareszkiego.

Resort obrony Bułgarii przewiduje ogłoszenie przetargu na myśliwce, w którym ma zostać przedstawionych 12 ofert z siedmiu państw. Wartość zamówienia ma wynieść 1,8 mld lewów (923 mln euro). Są to wyłącznie kraje natowskie i unijne; Rosja nie została zaproszona do udziału.

Według planów ministerstwa pierwsze dostawy mają być zrealizowane w najbliższych 24 miesiącach i będą podzielone na dwa etapy. Do trzech lat Bułgaria powinna osiągnąć operacyjną zdolność do samodzielnego pełnienia misji Air Policing, a do 5 lat – pełną zdolność. Kraj ma dysponować wtedy 16–30 zdolnymi do lotu myśliwcami i 30 wyszkolonymi pilotami.

Obecnie Bułgaria posiada 15 myśliwców MiG 29, z których tylko pięć jest zdolnych do działania.

W marcu resort obrony zawarł z producentem RSK MiG umowę o ich remoncie i modernizacji; wartość umowy to ok. 40 mln euro.

Projekt zakłada, że zakup 150 pojazdów opancerzonych dla piechoty będzie rozłożony na 12 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki ujawnia kulisy negocjacji ws. Brexitu: Z mozołem wypracowaliśmy dobre stanowisko

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki informując o ustaleniach szczytu 27 państw członkowskich ws. Brexitu podkreślił, że pokazano dobrą wolę 27 państw członkowskich. „Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe stanowisko”.

Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe, dobre stanowisko, które pozwala W. Brytanii do 22 maja uzgadniać swoje procesy ratyfikacji w ramach parlamentu brytyjskiego, ale pewną datą graniczną, wyznaczoną również przez procedury brytyjskiej jest ten 12 kwiecień.
- powiedział dziennikarzom po zakończeniu szczytu UE27 premier Morawiecki.

Jednocześnie szef polskiego rządu podkreślił, że umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest bardzo ważna.

Ważne jest też, by było ono uporządkowane, a kwestie finansowe, jak i prawa naszych obywateli i przedsiębiorców – zabezpieczone.  Dla nas kluczowy jest porządek, uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Uniknęliśmy czegoś, co było pierwotną propozycją - pewnego postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą. Uniknięcie tego "stawiania pod murem" tworzy lepszą perspektywę porozumienia.
- mówił premier Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl