Ogniowe zakończenie Geparda

Ostatnie dwa dni ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Gepard-18 były sprawdzianem ogniowym ćwiczącego poddziału. Pokonanie przeciwnika stanowiło jednocześnie zakończenie manewrów na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie - informuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

mat. 17. WBZ / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2501.html

Ostatnim sprawdzianem określającym poziom wyszkolenia żołnierzy tworzących 15. Batalionowe Zgrupowanie Taktyczne było wykonanie strzelań w kierowaniu ogniem podczas prowadzenia obrony i natarcia, zarówno w dzień jak i w nocy - czytamy na portalu 17. WBZ.

Kierowanie ogniem to najwyższa forma wyszkolenia pododdziału. Pozwala ona na sprawdzenie wyszkolenia ogniowego pojedynczego żołnierza, ale także umiejętności dowódców w efektywnym planowaniu i wykorzystaniu wszystkich środków ogniowych będących na wyposażeniu pododdziału. Ponadto kierowanie ogniem zawiera w sobie elementy taktyki, które tutaj również podlegały ocenie

 – opisuje ppłk Jarosław Mosur, szef szkolenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Ilość trafionych celów oraz zachowanie taktyczne ćwiczących stanowiło podstawę do wystawienia przez kierownictwo ćwiczenia oceny 4, która odzwierciedla dobre przygotowanie Ułanów Poznańskich do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem.

Środa, 6 czerwca, to również dzień podsumowań i uroczystego zakończenia głównej części ćwiczenia Gepard-18. Podczas uroczystej zbiórki zastępca dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Wojciech Ziółkowski podziękował wszystkim żołnierzom, tym egzaminowanym oraz zabezpieczającym szkolenie, za trud i wysiłek jaki włożyli w realizacje każdego postawionego zadania. 

10 dni, tyle dni kierownictwo ćwiczenia niemalże bombardowało ćwiczących żołnierzy taktycznymi pułapkami. Ponadto warunki atmosferyczne potęgowały wysiłek wkładany w realizację otrzymywanych zadań. Upały przeplatane burzami stanowiły dodatkowego przeciwnika, któremu trzeba było stawić czoła.  

Zaangażowanie każdego żołnierza i świadomość, że każde najmniejsze zadanie składa się na ocenę końcową wysiłku całego batalionowego zgrupowania, przyczyniło się do zrealizowania otrzymanego rozkazu i pozytywnego ocenienia wszystkich elementów ugrupowania przez kierownictwo  ćwiczenia

 – podsumowuje dowódca 15 batalionu Ułanów Poznańskich major Robert Książyk, cytowany przez oficjalny portal wielkopolskiej brygady.

Uroczysta zbiórka zakończyła ćwiczenie Gepard-18 w rejonie Nowej Dęby. Każde działanie wojskowych stanowi działanie taktyczne. Nie tylko prowadzenie obrony, natarcia czy ognia na strzelnicach to działanie wojsk. Ostatnim zadaniem będzie taktyczne przemieszczenie wszystkich sił i środków do miejsc stacjonowania żołnierzy Cyfrowej Brygady, które obejmują trzy garnizony: Międzyrzecz, Wędrzyn oraz Krosno Odrzańskie - czytamy.

 

 Źródło: 17. WBZ

#Gepard-18 #manewry #poligon #batalion #zgrupowanie

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo