Terytorialsi w premierowej roli

/ mon.gov.pl

  

W tym roku po raz pierwszy w prestiżowych zawodach ratownictwa taktycznego pk. „Tactical Prison Rescue” wzięli udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Wzorem poprzednich lat Służba Więzienna już po raz piąty zorganizowała Zawody i Warsztaty Ratownictwa Taktycznego dla Grup Interwencyjnych Służby Więziennej "Tactical Prison Rescue". Tegoroczna edycja odbyła się w ostatniej dekadzie maja w Brzegu Dolnym i Wołowie.

Wojska Obrony Terytorialnej reprezentował zespół ratowników medycznych - żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, wystawiony przez 2. Lubelską Brygadę OT.

W zawodach "Tactical Prison Rescue" startują najlepsze zespoły medyków reprezentujące jednostki specjalne podległe ministerstwu sprawiedliwości, ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji oraz ministerstwu obrony narodowej. W tym roku oprócz reprezentujących organizatora - kilkunastu Grup Interwencyjnych Służby Więziennej udział brały zespoły z Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Wydziały Zabezpieczeń Lotnisk Straży Granicznej, Żandarmeria Wojskowa, Służba Ochrony Państwa oraz żołnierze z Akademii Wojsk Lądowych, batalionów powietrznodesantowych (16 z Krakowa, 6 z Gliwic oraz 18 z Bielska-Białej), jednostki wojskowej AGAT oraz po raz pierwszy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej uczestnictwo w zawodach było szczególnie ważne z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że był to swoisty debiut w rywalizacji z najlepszymi. Po drugie dlatego, że Terytorialsi wykonywali zadania w mieszanych zespołach utworzonych ze specjalistów różnych służb, inspekcji i straży, dzięki temu mogli oni wymieniać się doświadczeniami, doskonalić procedury współpracy oraz umiejętności przywództwa.

Mieszanie personelu poszczególnych grup dawało też bezcenną możliwość „podpatrzenia” nowych, wartościowych rozwiązań, które będzie można wykorzystywać w dalszych swoich działaniach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mon.gov.pl.
Tagi

Wczytuję komentarze...

W Doylestown na terenie Amerykańskiej Częstochowy odbyły się doroczne obchody Święta Żołnierza

/ Aneta i Tadeusz Antoniakowie

  

Uroczystości w Pensylwanii rozpoczęły się defiladą pododdziałów weteranów i salwą honorową, po czym odbył się Apel Poległych. Złożono wieńce na grobie Teofila Szarzyńskiego, twórcy czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiego oraz pod pomnikiem „Mściciela” – husarza.

Niedzielnie uroczystości prowadził dr Teofil Lachowicz, redaktor naczelny czasopisma "Weteran." Podczas swojego wystąpienia przypomniał, że w tym roku mija 100 lat od powrotu Armii Błękitnej do Polski. Mówił też o zasługach tej armii w walce o niepodległość Polski i o udziale w wojnie z bolszewikami w 1920. Odczytał list szefa resortu do spraw Kombatantów, ministra Jana Kasprzyka.

Gościem honorowym Święta Żołnierza był attaché wojskowy w Waszyngtonie, generał brygady Cezary Wiśniewski.

W swoim przemówieniu mówił on o sojuszu Armii Polskiej i Amerykańskiej i o podpisaniu ostatniej umowy o powiększeniu ilości wojsk amerykańskich w Polsce. Wspomniał o tym, jak Polonia pomagała w procesie przystąpienia Polski do NATO. „Istotna jest rola Polonii w budowaniu relacji polsko-amerykańskich na płaszczyźnie politycznej, ale także i w obszarze relacji wojskowych” – powiedział generał Cezary Wiśniewski.

Generał wręczył awans na stopień kapitana komendantowi Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Antoniemu Chrościelewskiemu, który walczył w bitwie pod Monte Casino.

Pośród gości był wicekonsul z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura. Złożył życzenia weteranom i mówił o związkach swojego miasta rodzinnego Leszna z Armią Błękitną.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Klubów "Gazety Polskiej" w USA, na czele z Maciejem Rusińskim, i Komitetu Smoleńsko Katyńskiego, na czele z Tadeuszem Antoniakiem i Jackiem Szklarskim. Członkowie klubów "GP" i Komitetu Smoleńsko Katyńskiego aktywnie włączyli się w pomoc organizacyjną obchodów.

Pozostali goście to m.in: przedstawiciele Misji Polskiej przy ONZ płk. Dariusz Kacperski, ppłk. Jarosław Oleśkiewicz oraz płk. Maciej Klisz reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej.

Obecni byli także Bogdan Chmielewski - dyrektor wykonawczy Polsko Słowiańskiej Federalnej Uni Kredytowej, Timothy Kuzma - prezes Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce, John Czop reprezentujący Kongres Polonii Amerykańskiej oraz Helena Knapczyk z Koła Pomocniczego Pań działając przy SWAP.

Podczas uroczystości można było nabyć materiały i książki o tematach historycznej i militarnej organizacji weteranów SWAP, w czym pomagała Małgorzata Bojko z Klubu "GP" w Filadelfii.

Odprawiona została także uroczysta msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, koncelebrowana pod przewodnictwem prowincjała Paulinów z Amerykańskiej Częstochowy – ojca Tadeusza Lizińczyka. W wygłoszonej homilii podkreślił związki państwa polskiego z katolicyzmem, w myśl hasła "Bóg Honor Ojczyzna". „Bóg jest zawsze obecny w walce o niepodległość Polski” – powiedział ojciec Lizińczyk.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl