Przemysł farmaceutyczny potrzebuje innowacyjności. Debata z udziałem ministra zdrowia

  

Polska powinna mieć własne leki, nie tylko importowane. Między innymi ten temat został poruszony na dzisiejszej debacie: „Jak zapewnić innowacyjność krajowych firm farmaceutycznych i bezpieczeństwo lekowe pacjentom” z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Moderatorem dyskusji był redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

Jak wykazywał na początku spotkania Tomasz Sakiewicz, jeżeli leki są droższe, to pacjenci są niezadowoleni i często odchodzą od okienka. Jeżeli zaś są tańsze, to kończy się tak, że albo ich nie ma, albo „zarzynamy własny przemysł farmaceutyczny” i opieramy się na imporcie. 

Jak znaleźć tu złoty środek

- zapytał Sakiewicz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który zaznaczył, że Polska ma „jedne z tańszych leków w regionie”, co niestety skutkuje najczęściej „niezgodnymi z prawem praktykami różnych grup, które te leki wywożą i sprzedają gdzie indziej”. Zdaniem ministra, proceder ten da się ograniczyć. 

Działamy już w tej chwili, zmieniliśmy możliwości szarej stref poprzez łączenie z jednej strony hurtowni farmaceutycznych, a z drugiej strony podmiotów leczniczych

- powiedział, przypominając, że wywożenie leków na podstawie nielegalnych faktur nie będzie już możliwe, ponieważ „w tej chwili zostały wszczęte różne postępowania”.

Jak wykazywał minister zdrowia, faktycznie „jest pewien rozdźwięk pomiędzy tym, że chcemy mieć tańsze leki, a tym, że firmy mają inwestować w badania i rozwój”.

Przemysł farmaceutyczny ogranicza się już tylko do produkcji i badań nad konkretnymi cząsteczkami terapeutycznymi, a wydaje mi się, że nie możemy zapominać o obszarze biotechnologii. Tak naprawdę tam zaczyna się proces wymyślania innowacji w medycynie

- stwierdził, dodając, że jeżeli chcemy mieć gospodarkę innowacyjną, a nie intencyjną, jak do tej pory, „musimy inwestować w obszary innowacyjne czyli: farmację, biotechnologię, nauki o życiu”.

To - w perspektywie długoterminowej - dla polskich pacjentów będzie realną korzyścią. Będziemy bowiem mieli: większe bezpieczeństwo, swoje leki produkowane w Polsce i nie będziemy zależni od importu, co w efekcie przełoży się na tańsze leki. 

W dzisiejszej dyskusji wzięli również udział poseł partii Wolni i Solidarni Małgorzata Zwiercan, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Wróblewska, prezes polskiego związku pracodawców przemysłu farmaceutycznego Przemysław Kopeć, wiceprezes polskiego związku pracodawców przemysłu farmaceutycznego Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor zarządzający w DELab Uniwersytet Warszawski Katarzyna Śledziewska oraz dyrektor departamentu informacji w ministerstwie przedsiębiorstwa i technologii Jan Filip Staniłko.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki ujawnia kulisy negocjacji ws. Brexitu: Z mozołem wypracowaliśmy dobre stanowisko

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki informując o ustaleniach szczytu 27 państw członkowskich ws. Brexitu podkreślił, że pokazano dobrą wolę 27 państw członkowskich. „Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe stanowisko”.

Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe, dobre stanowisko, które pozwala W. Brytanii do 22 maja uzgadniać swoje procesy ratyfikacji w ramach parlamentu brytyjskiego, ale pewną datą graniczną, wyznaczoną również przez procedury brytyjskiej jest ten 12 kwiecień.
- powiedział dziennikarzom po zakończeniu szczytu UE27 premier Morawiecki.

Jednocześnie szef polskiego rządu podkreślił, że umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest bardzo ważna.

Ważne jest też, by było ono uporządkowane, a kwestie finansowe, jak i prawa naszych obywateli i przedsiębiorców – zabezpieczone.  Dla nas kluczowy jest porządek, uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Uniknęliśmy czegoś, co było pierwotną propozycją - pewnego postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą. Uniknięcie tego "stawiania pod murem" tworzy lepszą perspektywę porozumienia.
- mówił premier Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl