O co chodzi w sporze Polski z KE? Poseł Schreiber nie ma wątpliwości, że istotne są trzy kwestie

Jean-Claude Juncker / Fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– Europejskich elit nie denerwuje najbardziej np. to, jak rozstrzygane są w Polsce wyroki TK, tylko trzy kwestie: to, żeby Polska weszła do strefy euro; to, żebyśmy przyjęli islamskich imigrantów oraz to, żebyśmy zrobili korektę kursu w polityce zagranicznej, czyli żebyśmy podporządkowali się polityce Paryża i Berlina – powiedział portalowi Niezalezna.pl Łukasz Schreiber, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W najbliższą środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce. Weźmie w niej udział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Doniesienia na ten temat potwierdza przedstawiciel służb prasowych europarlamentu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: A ci dalej szczują na nasz kraj! Do porządku obrad PE nagle dodano punkt... o praworządności w Polsce

O zdanie w sprawie tego, czy potrzebna jest kolejna debata o Polsce, zapytaliśmy posła PiS, Łukasza Schreibera.

To ewidentne bicie piany, które w moim przekonaniu jest zupełnie bezsensowne. Opozycja dąży do podsycania konfliktu i się z niego cieszy. Europejskich elit nie denerwuje najbardziej np. to, jak rozstrzygane są w Polsce wyroki TK, tylko trzy kwestie: to, żeby Polska weszła do strefy euro; to, żebyśmy przyjęli islamskich imigrantów oraz to, żebyśmy zrobili korektę kursu w polityce zagranicznej, czyli żebyśmy podporządkowali się polityce Paryża i Berlina. Od tych trzech priorytetów, które opozycja cały czas realizowała w praktyce, odeszliśmy i to się nie podoba. Tak, jak UE nie udało się złamać premiera Węgier, tak i naciski na Polskę są próżne – ocenił polityk.

Nasz rozmówca zwrócił uwagę na to, że  "jest korekta w polityce zagranicznej, a Niemcy muszą zdawać sobie z tego sprawę: we Włoszech do władzy doszedł eurosceptyczny rząd, w Hiszpanii doszło do wymiany i pani Merkel straciła bardzo ważnego sojusznika".

Zostaje jej tylko Paryż i prezydent Macron, który swoimi pomysłami, np. o pracownikach delegowanych, raczej dzieli, niż łączy. Polska broni zaś tych wartości, na których została zbudowana UE i Merkel widzi stabilny rząd w Warszawie, który wcale nie zamierza wyprowadzać Polski z UE, jak krzyczy opozycja. Merkel potrzebuje sojuszników, stąd jej druga wizyta zagraniczna miała miejsce w Polsce, stąd też wizyta prezydenta Niemiec – to są wszystko gesty, które pokazują korektę w tej linii – dodał,

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lewacka partyzantka przyznała się do przeprowadzenia krwawego zamachu

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Skrajnie lewicowa partyzantka ELN przyznała się dzisiaj do przeprowadzenia zamachu na akademię policyjną w stolicy Kolumbii, Bogocie. Atak, w którym zginęło 20 osób, skłonił władze kraju do wstrzymania negocjacji pokojowych z ELN.

"Akcja przeciwko temu obiektowi i policjantom jest zgodna z prawem wojennym"

- głosi komunikat zamieszczony przez dowództwo ELN na stronie internetowej tej partyzantki. Podkreślono, że wśród ofiar śmiertelnych ataku nie było cywilów.

Samobójczy zamach na akademię policyjną w Bogocie, w którym zginęło 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, miał miejsce w czwartek. Był to najkrwawszy atak w Kolumbii od 2003 roku.

Władze od początku oskarżały ELN o jego przeprowadzenie, ale dopiero w poniedziałek na ten temat wypowiedziała się sama organizacja.

W piątek prezydent Kolumbii Ivan Duque ogłosił, że z powodu zamachu rząd wstrzymuje proces pokojowy z ELN. Podkreślił, że dopiero po zamanifestowaniu przez partyzantkę zaangażowania w rozmowy - poprzez uwolnienie 16 zakładników i rezygnację z przemocy - możliwe będzie wznowienie dialogu. Duque poinformował też, że nakazy aresztowania dowódców ELN, zawieszone na czas rokowań, ponownie obowiązują.

ELN przez lata znajdowała się w cieniu FARC, ale od czasu zawarcia przez FARC porozumienia pokojowego z władzami w 2016 roku stała się najbardziej aktywną grupą rebeliancką w Kolumbii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl