Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem, który jest prowadzony przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także współpracują z muzeami. Na przestrzeni ostatnich lat odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów, dzieł sztuki oraz obiektów kultury narodowej, których wartość można szacować w milionach euro.

- Tym razem policjanci uzyskali informację, że na posesji w podwarszawskiej miejscowości może się znajdować element kropielnicy, wykonany z różowego granitu z charakterystycznym wgłębieniem, pochodzący być może nawet z X wieku. Z posiadanych informacji zabytek mógł pochodzić z kościoła św. Wojciecha, najstarszego kościoła na Mazowszu – informuje biuro prasowe stołecznej policji.  

Kropielnica, a właściwie aspersorium, bo taka jest liturgiczna nazwa odnalezionego przez policję przedmiotu to kamienne lub metalowe naczynie ze święconą wodą, umieszczone na trwale w przedsionku kościoła (kruchcie). Czasem występuje także jako zagłębienie w ścianie mające formę naczynia.

Zabytek faktycznie znajdował się we wskazanym miejscu. W jednej z podwarszawskich miejscowości, ktoś zrobił sobie z niej „ozdobę” przydomowego ogrodu. Jak się dowiadujemy, ważąca prawie tonę kropielnica została zabezpieczona i została już przekazana dyrekcji Muzeum Ziemi Błońskiej.  

- Sprawa jest kontynuowana przez policjantów wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej  w Grodzisku Mazowieckim – informuje policja.