Tego się nie „odzobaczy”! Nawet policja jest w szoku. Z zabytku z X wieku zrobił sobie... oczko wodne

/ policja.waw.pl

  

Nie ulega wątpliwości, że funkcjonariusze policji otrzymują często dość dziwne i nietypowe wezwania, jednak to, co zastali na miejscu tym razem, niejednego wprawiłoby w osłupienie. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, stołeczni kryminalni trafili na trop zaginionego zabytku pochodzącego z X wieku. Pochodząca z najstarszego kościoła na Mazowszu kropielnica z różowego granitu jak gdyby nigdy nic została wkopana w ogródku i pełniła rolę... oczka wodnego.

Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem, który jest prowadzony przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także współpracują z muzeami. Na przestrzeni ostatnich lat odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów, dzieł sztuki oraz obiektów kultury narodowej, których wartość można szacować w milionach euro.

- Tym razem policjanci uzyskali informację, że na posesji w podwarszawskiej miejscowości może się znajdować element kropielnicy, wykonany z różowego granitu z charakterystycznym wgłębieniem, pochodzący być może nawet z X wieku. Z posiadanych informacji zabytek mógł pochodzić z kościoła św. Wojciecha, najstarszego kościoła na Mazowszu – informuje biuro prasowe stołecznej policji.  

Kropielnica, a właściwie aspersorium, bo taka jest liturgiczna nazwa odnalezionego przez policję przedmiotu to kamienne lub metalowe naczynie ze święconą wodą, umieszczone na trwale w przedsionku kościoła (kruchcie). Czasem występuje także jako zagłębienie w ścianie mające formę naczynia.

Zabytek faktycznie znajdował się we wskazanym miejscu. W jednej z podwarszawskich miejscowości, ktoś zrobił sobie z niej „ozdobę” przydomowego ogrodu. Jak się dowiadujemy, ważąca prawie tonę kropielnica została zabezpieczona i została już przekazana dyrekcji Muzeum Ziemi Błońskiej.  

- Sprawa jest kontynuowana przez policjantów wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej  w Grodzisku Mazowieckim – informuje policja.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, policja.waw.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl