Bank Światowy chwali Polskę. „Kraj rozwinięty, gdzie można rozwijać innowacyjne rozwiązania”

Reformy systemu opieki zdrowotnej, poprawa jakości powietrza, wspieranie rozwoju regionalnego to kluczowe obszary sześcioletniej strategii Grupy Banku Światowego dla Polski, popartej przez Radę Dyrektorów Wykonawczych - poinformował Bank Światowy.

pixabay.com/geralt

Bank Światowy zauważył dziś w komunikacie, że Polska w ostatniej dekadzie osiągnęła status kraju rozwiniętego, rosnąc w tempie średnio powyżej 3,5 proc. PKB, z czego skorzystała również gorzej sytuowana część społeczeństwa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Moody’s znów chwali Polskę

Wskazano, że mimo to Polska stoi w obliczu szeregu wyzwań, np. w 2030 r. co trzecia osoba będzie miała 65 i więcej lat. Kilka regionów w Polsce zalicza się do grupy 20 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej, w Polsce jest 33 z 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

Nowa strategia pozwala Polsce mieć dostęp zarówno do usług doradczych z Banku Światowego, jak również do środków finansowych. W ramach wdrażania nowej strategii, eksperci Banku Światowego będą dzielić się z Polską swoją wiedzą i doświadczeniami, wspierając dalszy rozwój Polski i doganianie bardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej

– mówi, cytowany w komunikacie, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Pinerúa.

Wyjaśniono, że nowa strategia dla Polski będzie koncentrować się na rozwijaniu kapitału ludzkiego i przedsiębiorczości, reformach pobudzających zrównoważony wzrost gospodarczy oraz działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy rating Polski. Świetne prognozy!

Wymieniono sześć szczegółowych celów strategii. Pierwszy to rozwój efektywnego systemu ochrony zdrowia, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Drugi - promowanie przedsiębiorczości i unowocześnianie szkolnictwa wyższego. Trzeci - pobudzanie rozwoju regionalnego.

Ponadto celami strategii są także: wspieranie kompetencji instytucji publicznych; poprawa efektywności energetycznej i jakości powietrza; ochrona przed zagrożeniami środowiskowymi.

Strategia zakłada również większe zaangażowanie należącej do Grupy Banku Światowego Międzynarodowej Korporacji Finansowej (International Finance Corporation, IFC), która pracuje z sektorem prywatnym.

Polska to zaawansowany partner, który potrzebuje wyrafinowanej oferty. To też kraj, w którym możemy rozwijać innowacyjne w skali Europy i Azji Środkowej instrumenty finansowe i inne rozwiązania, które później będą wykorzystywane także w innych krajach regionu i na świecie

– tłumaczy szef IFC na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią Thomas Lubeck.

W ramach nowej strategii IFC będzie działać na rzecz umacniania lokalnego rynku kapitałowego i ekspansji polskich firm za granicę. IFC będzie również wspierała przyjazne środowisku inwestycje przedsiębiorstw oraz miast, mobilizując środki z sektora prywatnego.

Nowa strategia Banku Światowego dla Polski ma obowiązywać do 2024 roku.

Partnerstwo z Grupą Banku Światowego jest ważne dla Polski, ponieważ możemy korzystać z doświadczeń i analiz międzynarodowych ekspertów. Z drugiej strony, doświadczenia polskiej, udanej transformacji gospodarczej mogą być wartościową lekcją dla innych krajów, z którymi Grupa Banku Światowego pracuje

– ocenił członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Paweł Samecki.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

#gospodarka #Thomas Lubeck #Bank Światowy #Carlos Pinerúa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo