Polscy archeolodzy odkryli zaginione miasto

Zdjęcie ilustracyjne / By Mariordo (Mario Roberto Duran Ortiz) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

  

Zaginione miasto sprzed ponad 2 tys. lat – Bassanię - odkryli polscy archeolodzy w Albanii. Twierdza prawdopodobnie została zniszczona przez Rzymian w początkach naszej ery. Do tej pory jej ruiny uznawano za naturalne ostańce skalne.

Zaginione miasto znaleziono niespodziewanie w północno-zachodniej Albanii w okolicy współczesnej Szkodry. Z ustaleń naukowców wynika, że jest to najprawdopodobniej Bassania - miasto opisane przez rzymskiego historyka, Liwiusza (59 lat p.n.e. - 17 r. n.e.) w kontekście zmagań wojsk rzymskich z ostatnim królem Ilirów, Gentiosem.

W maju archeolodzy odkopali tylko część murów oraz bramę.

Konstrukcje obronne były wzniesione z dobrze dopasowanych, olbrzymich bloków kamiennych

- powiedział kierownik wykopalisk, prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Odsłoniętej bramie towarzyszyły dwa bastiony, do których dochodzą potężne mury obronne o szerokości ponad 3 m. Ich ściany zewnętrze wykonano z profilowanych bloków kamiennych. Przestrzeń między nimi wypełniona była drobnymi kamieniami i ziemią.

Jak wyjaśnił prof. Dyczek, ten typ konstrukcji jest charakterystyczny dla hellenistycznych budowli obronnych. Takie datowanie potwierdzają również odkryte przez archeologów zabytki znajdowane przy murach - to monety i fragmenty naczyń ceramicznych z IV-I w. p.n.e. Oznacza to, że miasto istniało w czasach królestwa iliryjskiego, które przestało istnieć na przełomie er po inwazji rzymskiej.

Wokół Szkodry w ostatnich latach zaczęliśmy poszukiwać osad i twierdz, które stanowiły jej zaplecze ekonomiczne i militarne. Dzięki zastosowaniu różnych metod, w tym nieinwazyjnych, zlokalizowaliśmy relikty olbrzymiego starożytnego miasta

- opisał prof. Dyczek.

Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że nowo odkryte miasto było trzykrotnie większe od antycznej Szkodry - pas potężnych murów kamiennych obejmował obszar ok. 20 hektarów.

Naukowców zastanawia zupełny brak informacji na jego temat w przekazach podróżników sprzed ostatnich kilkuset lat.

Wyjaśnienie tego milczenia podróżników, którzy z niezwykłą drobiazgowością opisywali inne, nawet małe stanowiska i pojedyncze ruiny, jest dość zagadkowe. Mogło tak być, jeśli miasto przestało istnieć bardzo dawno temu tak, że jego nazwa uległa zapomnieniu

- zasugerował archeolog. Najnowsze badania potwierdziły, że rzeczywiście kres istnienia miasta przypada na początek I w n.e. – koniec panowania cesarza Oktawiana Augusta - i od tego momentu było opuszczone albo zniszczone w czasie rzymskiej inwazji. "Jego nazwa mogła więc zostać zapomniana" - uważa prof. Dyczek.

Ruiny na wzgórzu mogły nie wzbudzić większego zainteresowania ze względu na jego specyficzną budowę geologiczną - tworzą je zlepieńce i piaskowce.

Po wiekach działania erozji, resztki kamiennych konstrukcji majaczące na powierzchni przypominają bardziej naturalną strukturę geologiczną wychodzącą na powierzchnię ziemi, niż wzniesione celowo przez człowieka budowle

- opisał naukowiec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

A opozycja mówiła „nie da się”. No to premier Morawiecki przedstawił kilka faktów!

premier Mateusz Morawiecki w TVP Katowice / twitter.com/PremierRP

  

Szef polskiego rządu w „Rozmowie Dnia” na antenie TVP Katowice odniósł się do poruszenia panującego w szeregach opozycji, związanego ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Mateusz Morawiecki przyznał, że bez wątpienia najbliższe wybory będą najważniejszymi od 1989 roku. Przy okazji przypomniał politykom opozycji kilka faktów.

Zgadzam się z opozycją: to będą najważniejsze wybory od 1989 roku. My to też podkreślamy, że to wybory fundamentalne, o których nie wolno zapominać, bo będą ważne dla dalszych pięciu, albo dziesięciu lat, albo nawet wiele dłużej. Te wybory będą decydowały, czy Polska będzie się rozwijała solidarnie, w taki sposób, żeby włączać ogromne grupy do rozwoju gospodarczego, czy będzie on bardzo wybiórczy, służący grupom interesu ale nie taki, który zajrzy pod strzechy na wioskach, obszarach wymagających transformacji jak Śląsk.
- mówił premier Morawiecki na antenie TVP Katowice.
 
Mateusz Morawiecki mówił również o działaniach Polski na arenie międzynarodowej i przypomniał kulisy negocjacji na posiedzeniu Rady Europejskiej.

Nasza wiarygodność nas mocno wspiera. Wiarygodność, skuteczność, ciężka praca. Te wartości są mi szczególnie bliskie. Polityka musi się opierać na wiarygodności. Po drugie: skuteczność, czyli musimy umieć realizować nasze interesy w różnych stolicach świata a przede wszystkim w Brukseli i myślę, że ludzie widzą jak miesiąc temu na posiedzeniu Rady Europejskiej, Polska potrafiła postawić swoje warunki w sprawie sprawiedliwej transformacji energetycznej. Po trzecie: ciężka praca – wartość, która na Śląsku jest bardzo ceniona. Uczciwa, ciężka praca to coś, co ludzie cenią.
- mówił premier.

W pewnym momencie odniósł się bezpośrednio do uwag i zarzutów kierowanych pod adresem rządu przez polityków opozycji. Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że do czasu objęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę, mówiono, że nie da się pogodzić polityki społecznej i gospodarczej.

Kiedyś mówili, że nie da się pogodzić polityki społecznej z polityką gospodarczą, albo chcecie mieć wzrost 3-5% albo politykę społeczną, czyli duże programy społeczne. My pokazaliśmy, że pogodzenie tego jest możliwe, wyłącznie w oparciu o naprawę instytucji państwa, tam były te ukryte pieniądze. Pokazaliśmy skuteczność i połączyliśmy rodzinę ze wzrostem gospodarczym i tak samo da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu. Już dziś zresztą na Śląsku produkcja sprzedana przemysłu ponad 10-krotnie przekracza wartość produkcji sprzedanej z górnictwa węgla kamiennego.
- mówił Mateusz Morawiecki w TVP Katowice.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Katowice, 300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl