Dlaczego 1934? To rok założenia klubu Hetman Zamość, klubu, którego rodowód należy do najpiękniejszych spośród polskich klubów, bo wywodzi się wprost z piłsudczykowskiego Związku Strzeleckiego. Zdaniem Marka Sztochla, dziennikarza i znawcy regionu, korzenie klubu sięgają jeszcze głębiej.

W 1924 roku, w paramilitarnej organizacji społeczno-wychowawczej o nazwie Związek Strzelecki, w zamojskim oddziale, powstał klub sportowy o nazwie Strzelec, zrzeszający sekcje piłki nożnej, boksu, lekkoatletyki, koszykówki i strzelectwa

– opowiada w wywiadzie na portalu KSHetman.pl. Wskazuje, że to od niego klub wywodzi swój rodowód.

O podejściu komunistycznych władz do klubu mówi: „w czasach PRL kult pierwszego marszałka Polski był zwalczany przez komunistyczne władze (…) podległe Związkowi Radzieckiemu polskie władze komunistyczne tak zaciekle zwalczały wszystko, co kojarzyło się z Józefem Piłsudskim i Związkiem Strzeleckim. Wielu klubom sportowym wymazano ten okres ich historii, która nawiązywała właśnie do Strzelca”.

Przed niedawnym Świętem Flagi kibice Hetmana zaprezentowali flagę „Bądź ukochanej Ojczyzny podporą…”, z godłem Polski i herbem klubu.