Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce rozpoczęta

Ceremonią powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się dziś po południu dwudniowa wizyta w Warszawie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i jego małżonki Elke Buedenbender.

PrtSC/ https://www.facebook.com/112191058856046/videos/1990968254311641/

Po przywitaniu niemieckiej pary prezydenckiej przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę planowane jest spotkanie "w cztery oczy" prezydentów. Odbędą się także rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem, po których obaj politycy wystąpią wspólnie na konferencji prasowej.

Wśród tematów rozmów mają znaleźć się kwestie dwustronne, zmiany na mapie politycznej Europy oraz relacje transatlantyckie. W czasie tej części wizyty Andrzej Duda ma m.in. przedstawić Steinmeierowi wnioski z zakończonej w ubiegłym tygodniu miesięcznej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Ok. godziny 16.30 niemiecka para prezydencka złoży wieniec pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

W ramach wizyty obie pary prezydenckie wezmą ponadto udział w konferencji "Polska i Niemcy w Europie" zorganizowanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Zamku Królewskim. Zaplanowano tam wystąpienia obu prezydentów.

Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego prezydent Duda będzie mówił m.in. o tym, jak ważna w polityce europejskiej jest niepodległa Polska i wolne, niepodległe państwa Europy Środkowej. Podkreśli też potrzebę zachowania transatlantyckiej jedności.

Nawiązując do rozmów dwustronnych prezydentów Polski i Niemiec szef gabinetu prezydenta zaznaczy ponadto, że "Berlin i Warszawa powinny ze sobą rozmawiać, powinny traktować się jako partnerzy, respektować swoje interesy, słuchać się nawzajem, próbować zrozumieć i wziąć pod uwagę swe opinie, także wtedy, gdy niemiecki interes ekonomiczny sugerowałby, że trzeba coś zrobić przeciwko Polsce, jak na przykład w wypadku Nord Stream 2".

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Frank-Walter Steinmeier #Andrzej Duda #wizyta #Niemcy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo