Nawałka nie poszedł drogą Engela i Janasa

Adam Nawałka ogłosił 23-osobową kadrę na mundial w Rosji. Nie ustają porównania do powołań poprzednich selekcjonerów, ale wydaje się, że obecny selekcjoner jako pierwszy od 2002 roku nie podjął wielu kontrowersyjnych decyzji. Postawił raczej na sprawdzonych piłkarzy.

Krzysztof Mączyński nie jedzie na mundial do Rosji
by Roger Gor, CC BY 3.0, https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Krzysztof_M%C4%85czy%C5%84ski.jpg

W 2002 roku trener Jerzy Engel zaszokował piłkarski świat, nie powołując na mundial w Korei i Japonii m.in. Tomasza Iwana, czyli piłkarza, na którego wcześniej mocno stawiał. W zamian do Azji pojechał mający nikłe doświadczenie w kadrze Paweł Sibik z Odry Wodzisław. Eksperyment skończył się źle. Polacy przegrali pierwsze dwa mecze i pożegnali się z turniejem. Udało się jedynie wygrać na osłodę ze Stanami Zjednoczonymi.

Cztery lata później kadrę na Mistrzostwa Świata ogłaszał Paweł Janas. Tu również doszło do szokujących niespodzianek. Do 23-osobowej kadry na niemieckie mistrzostwa nie został powołany podstawowy bramkarz w eliminacjach MŚ Jerzy Dudek. Doświadczony golkiper wydawał się być pewniakiem, podobnie jak Tomasz Frankowski - napastnik, który strzelił wiele ważnych bramek w eliminacjach. "Franek łowca bramek" także nie pojechał na mundial. Janas nie zabrał do Niemiec także Tomasza Kłosa czy Tomasza Rząsy. Wybory trenera okazały się kompletną klapą. Polacy przegrali z Ekwadorem i Niemcami, a w meczu o honor wygrali z Kostaryką po dwóch golach obrońcy Bartosza Bosackiego.

Na kolejny udział w mundialu czekaliśmy 12 lat. Adam Nawałka nie był aż tak bardzo kontrowersyjny w swoich powołaniach jak jego poprzednicy. Największą niespodzianką jest brak Krzysztofa Mączyńskiego z Legii Warszawa, ale i ten wybór można uzasadnić. "Mąka" nie mógł wrócić do dobrej formy po kontuzji i przegrał walkę o miejsce w składzie. Największe kontrowersje może budzić fakt powołania Sławomira Peszki, który ostatnio znajdował się w słabszej formie, a w eliminacjach grał mało.

Czy przewidywalne powołania Nawałki przyniosą w końcu dobry efekt na mundialu? Przekonamy się już wkrótce. Czekamy na zbliżające się mecze z Senegalem, Kolumbią i Japonią.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Adam Nawałka #powołania

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo