Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Kto zdobędzie słynny "otwieracz"?

/ fot. Pixabay

  

Grzegorz Bogdał, Aleksandra Lipczak, Adam Robiński, Paweł Sołtys i Marcin Wicha to autorzy nominowani do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda przyznawana jest za debiut prozatorski. Rozstrzygnięcie nastąpi 9 września.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, Grzegorz Bogdał został nominowany za "Florydę" (Wyd. Czarne), Aleksandra Lipczak za "Ludzi z Placu Słońca" (Wyd. Dowody na Istnienie), Adam Robiński za "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" (Wyd. Czarne), Paweł Sołtys za "Mikrotyki" (Wyd. Czarne) oraz Marcin Wicha za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Wyd. Karakter).

Tyczyński zwrócił uwagę na to, że w tym roku wśród nominowanych utworów, nie ma żadnej powieści. Są natomiast opowiadania, eseje i reportaż literacki. "Większość nominacji przypadła absolutnym debiutantom, chociaż zgodnie z regulaminem Nagrodę Gombrowicza można otrzymać za pierwszą lub drugą książkę prozatorską" - zaznaczył sekretarz kapituły.

Rozstrzygnięcie nastąpi 9 września. Laureat dostanie 40 tys. zł. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzca otrzyma lornetkę (jeden z ulubionych przedmiotów Gombrowicza) oraz statuetkę, którą pierwsi nominowani ze względu na kształt przezwali "otwieraczem".

Trafnie, bo jedyna w Polsce nagroda dla prozaików debiutantów przyznawana przez profesjonalne jury; w zamierzeniach organizatorów ma otwierać drogę do czytelników i ich uznania

 - stwierdził Tyczyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier na terenach podtopionych: sytuacja jest niedobra

/ Kancelaria Premiera

  

Premier Mateusz Morawiecki we wsi Ruda koło Stalowej Woli (Podkarpackie), gdzie umacnianie są wały na rzece Łęg, powiedział, że "sytuacja jest niedobra i niestety rozwojowa, ponieważ niedobra jest prognoza".

"Sytuacja jest niedobra i niestety rozwojowa, ponieważ niedobra jest prognoza pogody. Rzeczka, która w normalnych warunkach ma 20-30 cm, teraz ma pięć metrów głębokości miejscami i rozlewa się na kilkaset metrów"

– mówił premier.

Zaznaczył, że może to grozić "podtopieniem całej miejscowości czy znacznej jej części". Odnosząc się do pracy strażaków i żołnierzy, powiedział, że ich "działania są bardzo ofiarne, solidarne i skuteczne".

"Pomagają sobie nawzajem również ludzie, sąsiedzi sąsiadom. Nie wszyscy mogą sami nosić te ciężkie worki. Tutaj są setki, tysiące czy dziesiątki tysięcy tych worków, które służą do ochrony domów. Postawa ludzi jest bardzo życzliwa, bardzo ofiarna. Pozostaje mieć nadzieję, że woda zacznie ustępować"

– zauważył.

Według premiera prognozy pogody nie są jednak optymistyczne. "Niestety ten niż, który się z Małopolski już powoli przemieszcza, to właśnie idzie na wschód, tutaj na Podkarpacie, do powiatu stalowowolskiego" – wyjaśnił.

Zwrócił również uwagę, że w niektórych miejscach poziom wody w rzece Łęg jest wyższy niż podczas powodzi w 2010 roku.

"To pokazuje skalę i rozmiar klęski. Niestety ta powódź przybiera. Pozostaje mieć nadzieję, że woda zacznie opadać. Ale na pewno dobrze, że tutaj na miejscu są wszystkie jednostki możliwe straży pożarnej, 130 żołnierzy z jednostek wojskowych, z Wojsk Obrony Terytorialnej"

– podkreślił.

Zapewnił, że mieszkańcy potwierdzają dobrą koordynację prac przy umacnianiu wału. "Na pewno jest to budujące w tych nieszczęśliwych okolicznościach" – dodał.

Na rzece Łęg w Rudzie od kilkunastu godzin wał przeciwpowodziowy umacniają strażacy. Po wizycie w Rudzie w gminie Bojanów premier Morawiecki pojechał do miejscowości Wrzawy w powiecie tarnobrzeskim, gdzie także trwa akcja przeciwpowodziowa.

Na Podkarpaciu od północy w piątek strażacy interweniowali ponad 400 razy w związku z intensywnymi opadami deszczu. W regionie w działania przeciwpowodziowe jest zaangażowanych około 2,3 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Wisłoka, Wisłok, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły w regionie pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach: jasielskim, dębickim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim i w Tarnobrzegu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl