Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Kto zdobędzie słynny "otwieracz"?

/ fot. Pixabay

  

Grzegorz Bogdał, Aleksandra Lipczak, Adam Robiński, Paweł Sołtys i Marcin Wicha to autorzy nominowani do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda przyznawana jest za debiut prozatorski. Rozstrzygnięcie nastąpi 9 września.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, Grzegorz Bogdał został nominowany za "Florydę" (Wyd. Czarne), Aleksandra Lipczak za "Ludzi z Placu Słońca" (Wyd. Dowody na Istnienie), Adam Robiński za "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" (Wyd. Czarne), Paweł Sołtys za "Mikrotyki" (Wyd. Czarne) oraz Marcin Wicha za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Wyd. Karakter).

Tyczyński zwrócił uwagę na to, że w tym roku wśród nominowanych utworów, nie ma żadnej powieści. Są natomiast opowiadania, eseje i reportaż literacki. "Większość nominacji przypadła absolutnym debiutantom, chociaż zgodnie z regulaminem Nagrodę Gombrowicza można otrzymać za pierwszą lub drugą książkę prozatorską" - zaznaczył sekretarz kapituły.

Rozstrzygnięcie nastąpi 9 września. Laureat dostanie 40 tys. zł. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzca otrzyma lornetkę (jeden z ulubionych przedmiotów Gombrowicza) oraz statuetkę, którą pierwsi nominowani ze względu na kształt przezwali "otwieraczem".

Trafnie, bo jedyna w Polsce nagroda dla prozaików debiutantów przyznawana przez profesjonalne jury; w zamierzeniach organizatorów ma otwierać drogę do czytelników i ich uznania

 - stwierdził Tyczyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Giertych przyznaje: Schetyna i Tusk chcieli zrobić go senatorem. "To napawa mnie dumą"

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Prawdą jest, iż otrzymałem propozycję startu w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim do Senatu, ale w piątek podjąłem decyzję o odrzuceniu tej propozycji - poinformował prawnik, były wicepremier i były szef MEN Roman Giertych.

"W odpowiedzi na liczne pytania i medialne spekulacje chciałbym powiedzieć, że prawdą jest, iż otrzymałem propozycję startu w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim do Senatu RP, ale po głębokim namyśle podjąłem wczoraj decyzję o odrzuceniu tej propozycji"

- napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Giertych.

"Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować za publiczne słowa zachęty, które skierował do mnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Panie Przewodniczący! Pańskie poparcie napawa mnie dumą i nie ukrywam, że przyjąłem pańskie słowa z prawdziwym wzruszeniem. Taka zachęta wypowiedziana przez najważniejszą osobę obozu demokratycznego w Polsce, w każdych innych okolicznościach spowodowałaby przekucie tych słów w czyn. Okoliczności obiektywne i sytuacja chwili obecnej stanęły jednak na przeszkodzie"

- dodał.

Giertych dziękował w swoim wpisie także europosłowi, byłemu szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu za "zachętę do startu z list KO" oraz liderowi PO Grzegorzowi Schetynie i Robertowi Tyszkiewiczowi.

"Życzę wszystkim, którzy startują z opozycji, zwycięstwa nad PiS" - zakończył swój wpis.

W jesiennych wyborach do Senatu kandydować chce większość obecnych senatorów PO, w tym: Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich, Jerzy Fedorowicz, Sławomir Rybicki, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej. Na listach Koalicji Obywatelskiej mają być też nowe osoby, m.in. były minister kultury Kazimierz Ujazdowski, były poseł SLD Jerzy Wenderlich i były europoseł PO Adam Szejnfeld.

Listy Koalicji Obywatelskiej - do Sejmu i Senatu mają w poniedziałek 19 sierpnia zatwierdzić rady krajowe partii tworzących KO: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl