Joanna Moskowicz: Mozart jest wymagający

/ fot. joannamoskowicz.com

  

16 czerwca rozpocznie się w Warszawie 28. Festiwal Mozartowski. W jego trakcie trzykrotnie zabrzmi tak bardzo lubiana przez publiczność opera „Czarodziejski flet” w inscenizacji i reżyserii Ryszarda Peryta. W Królową Nocy wcieli się zdobywająca sławę na światowych scenach operowych Joanna Moskowicz. Z sopranistką rozmawia Anna Krajkowska.

Podczas 28. Festiwalu Mozartowskiego będzie można panią usłyszeć w „Czarodziejskim flecie”, „Uprowadzeniu z Seraju” oraz koncertach „Msza C-moll” i gali finałowej. Która z tych kompozycji salzburskiego mistrza jest Pani najbliższa, a która sprawia największą trudność?

Jeśli chodzi o trudność, to zarówno aria Królowej Nocy, jak i rola Konstancji są bardzo wymagające. To wyzwanie, ale ja lubię wyzwania. To dla mnie dwie zupełnie różne role. Królową Nocy wykonywałam w wie-lu inscenizacjach, a rolę Konstancji dopiero niedawno przygotowałam i od niedawna ją śpiewam – stąd ten występ cieszy mnie podwójnie.

Na czym polega trudność tych ról?

Mozart jest wspaniały i wymagający. Daje mobilizację do doskonalenia głosu, ale wymaga dobrego przygotowania. Z każdym spektaklem widzę, jak mój głos wspaniale się rozwija. Może to ciężko wytłumaczyć, ale podstawą do rozwoju dla śpiewaka są dobrze dobrane partie. Partie Mozartowskie są dla mnie podstawą. Czuję, że mój głos jest tam, gdzie powinien być.

Podczas spotkania z dziennikarzami w maju powiedziała Pani, że bardzo chętnie przylatuje do Warszawy „na Mozarta”. A jak się Pani czuje w Warszawskiej Operze Kameralnej?

Zawsze czuję się w niej bardzo dobrze. Panuje tu wspaniała atmosfera, koledzy soliści są niezwy-kle pomocni. Nawet jeśli nie mogę być na wszystkich próbach, to chętnie mi pomagają. Poza tym dla śpie-waka jest ważne to, z jakim przyjęciem się spotyka. A tu zawsze publiczność nagradza gromkimi brawami. To sprawia wiele satysfakcji.

CZYTAJ TEŻ: Na Mozarta do Warszawy

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier mówił o wizji rozwoju UE. Sceptykom przypomniał jedno - wyniki wyborów!

premier Morawiecki podczas przemówienia w Dreźnie / twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Europejskiego Forum Badań i Innowacji w Dreźnie mówił o wizji rozwoju Unii Europejskiej. W pewnej chwili przypomniał, że Polska ma silny mandat do odgrywania aktywnej roli w strukturach europejskich. „W wyborach do Parlamentu Europejskiego duża grupa wyborców wyraziła zniechęcenie przyszłym kierunkiem Unii Europejskiej” - mówił szef polskiego rządu.

Podczas wyborów do PE duża grupa wyborców europejskich wyraziła swoje zniechęcenie przyszłym kierunkiem UE. Takie głosy pojawiły się zarówno po lewej, jak i prawej stronie spektrum politycznego, zatem mamy silny mandat demokratyczny do tego, żeby mówić o przyszłości Europy.
- powiedział premier Morawiecki.

Podkreślał, że Polska jako „doświadczone państwo członkowskie UE” cały czas artykułuje swoją wizję UE.

Polska chce dalej odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla naszych wspólnych wyzwań europejskich.
- dodał szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki wśród wyzwań, które stoją przed UE, wymienił m.in. konieczność przygotowania się na scenariusz bezumownego brexitu, rozszerzenie UE na państwa Bałkanów Zachodnich i zachowanie związków transatlantyckich.

Wcześniej w Dreźnie szef polskiego rządu spotkał się z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem oraz premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl