Podczas spotkania premierów Polski i Estonii omówione zostaną - jak mówiła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska - przygotowania do szczytu NATO, relacje z USA, a także regionalne projekty infrastrukturalne oraz relacje dwustronne.

Planowane jest również wspólne spotkanie premierów Polski, Estonii oraz Litwy Sauliusa Skvernelisa i Łotwy - Marisa Kucinskisa.

Szefowie rządów omówią bieżące kwestie z agendy regionalnej i unijnej, w szczególności stanowisko państw regionu w ramach negocjacji wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27, a także trwające prace w zakresie połączenia sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemami europejskimi

– mówiła rzeczniczka rządu.

W marcu po spotkaniu z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii Morawiecki podkreślał, że pokazało ono, „jak bardzo jednakowo myślimy w wielu zasadniczych sprawach, bardzo ważnych dla przyszłości tej części Europy”. Wskazywał przy tym m.in. na przyszłość unijnego budżetu, rynku wewnętrznego i dyrektyw transportowych.

Z programu niedzielnej wizyty wynika, że premierzy wezmą też udział w uroczystości świętowania 100 lat niepodległości Estonii. Przewidziano m.in. wspólne sadzenie dębów w ramach programu 100 lat Estonii – 100 gajów dębowych.

Na zakończenie wizyty w Estonii premier Morawiecki weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez Juriego Ratasa.

Estonia oficjalnie ogłosiła niepodległość 24 lutego 1918 roku, którą następnie obroniła w trwającej do 1920 roku wojnie niepodległościowej przeciwko Rosji bolszewickiej. Setna rocznica powstania państwa jest niezwykle ważnym dla Estonii wydarzeniem, które jest powszechnie świętowane w kraju.