Znamy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2017

/ Danuta Matloch/MKiDN

  

Wystawa „Pogromcy Enigmy”, wydarzenie „BohaterON - włącz historię!” i akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca’56" zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2017. Celem konkursu jest popularyzacja historii Polski i uhonorowanie organizatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych ubiegłego roku.

„Ta nagroda ma wymiar obywatelski, oddolny” – przypomniał podczas gali wicepremier prof. Piotr Gliński, finał plebiscytu zbiegł się w czasie z podpisaniem umowy na budowę siedziby Muzeum Historii Polski.

To jest faktycznie dzień bardzo piękny. Cieszę się, że jest on połączony z finałem tej nagrody. Ta nagroda ma wymiar obywatelski, oddolny – aktywności, pomysły, których nie fundują instytucje, tylko Polacy. Obywatele wymyślają różne akcje, działania, wydarzenia, a wspaniałe Muzeum Historii Polski to właśnie instytucja, która już przecież od kilkunastu lat działa, działa bardzo dobrze i prężnie, za co dziękujemy.

– powiedział minister kultury.

 

fot. Danuta Matloch/MKiDN

W tegorocznej 11. edycji Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017” nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogli wszyscy – i to internauci zadecydowali o ostatecznych wynikach.

W kategorii „Wystawa” zwyciężyła ekspozycja czasowa „Pogromcy Enigmy", zorganizowana przez Urząd Miasta Poznania. Wystawa upamiętnia poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Najwięcej głosów internautów w kategorii „Wydarzenie” zdobyła akcja „BohaterON - włącz historię!”, którą zorganizowały Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Celem tej ogólnopolskiej kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów otrzymała akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca’56”. To projekt Muzeum Powstania Warszawskiego - Czerwiec 1956 mający na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży szkolnej Powstanie Poznańskie 1956 roku i jego bohaterów.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki ujawnia kulisy negocjacji ws. Brexitu: Z mozołem wypracowaliśmy dobre stanowisko

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki informując o ustaleniach szczytu 27 państw członkowskich ws. Brexitu podkreślił, że pokazano dobrą wolę 27 państw członkowskich. „Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe stanowisko”.

Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe, dobre stanowisko, które pozwala W. Brytanii do 22 maja uzgadniać swoje procesy ratyfikacji w ramach parlamentu brytyjskiego, ale pewną datą graniczną, wyznaczoną również przez procedury brytyjskiej jest ten 12 kwiecień.
- powiedział dziennikarzom po zakończeniu szczytu UE27 premier Morawiecki.

Jednocześnie szef polskiego rządu podkreślił, że umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest bardzo ważna.

Ważne jest też, by było ono uporządkowane, a kwestie finansowe, jak i prawa naszych obywateli i przedsiębiorców – zabezpieczone.  Dla nas kluczowy jest porządek, uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Uniknęliśmy czegoś, co było pierwotną propozycją - pewnego postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą. Uniknięcie tego "stawiania pod murem" tworzy lepszą perspektywę porozumienia.
- mówił premier Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl