Katowice grają dla Aleppo

/ http://miasto-ogrodow.eu/-screenshot

  

15-godzinny maraton muzyczny w instytucji Katowice Miasto Ogrodów i Festiwal Piosenki Ekologicznej Ekosong na terenie kalwarii w Panewnikach – to weekendowe wydarzenia w Katowicach, których uczestnicy wesprą akcję na rzecz ośrodka dla dzieci z Aleppo prowadzoną przez o. franciszkanów.

Licznym imprezom organizowanym w mieście od piątku do niedzieli towarzyszy kwesta na rzecz akcji charytatywnej „Śląskie dzieciom Aleppo”. Zainicjowali ją z końcem stycznia tego roku ojcowie franciszkanie, chcąc wybudować w Aleppo ośrodek rehabilitacji dla osieroconych w wyniku działań wojennych dzieci. Chcą im zapewnić specjalistyczną opiekę psychologiczną i dożywianie, zajęcia edukacyjne oraz terapię poprzez różne formy aktywności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To już dziś. Wyjątkowy koncert na rzecz Aleppo 

Projekt przewiduje m.in. budowę ośrodka rehabilitacji psychologicznej, boiska sportowego, basenu, zakup baterii słonecznych, bo Aleppo boryka się stale z brakiem prądu, a także dwóch busów, które będą dowoziły dzieci na zajęcia. Potrzeba na ten cel 3,5 mln zł, dotąd zebrano 1,5 mln zł.

Władze Katowic zdecydowały się połączyć obchody Dnia Dziecka ze wsparciem akcji.

Zapraszam wszystkich mieszkańców Katowic do włączenia się do tej akcji i dołożenia swojej cegiełki do budowy ośrodka dla dzieci w Aleppo. Wiele razy udowadnialiśmy już, że potrafimy pomagać ludziom, którzy zostali dotknięci tragedią wojny i prześladowań. Jestem przekonany, że tak też będzie tym razem

– powiedział dziś prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dzisiaj przed południem w siedzibie instytucji Katowice Miasto Ogrodów wystartował 15-godzinny maraton muzyczny. W programie znalazły się koncerty wschodzących gwiazd śląskiej sceny wybranych w konkursie Dzielnica Brzmi Dobrze i uznani muzycy, m.in. folkowy zespół Vołosi czy katowicki zespół Hengelo z gościnnym udziałem znanego katowickiego rapera Miuosha. Bilety na to wydarzenie są cegiełkami na rzecz budowy ośrodka w Aleppo, równolegle odbywa się kwesta na ten cel.

Wstęp na Ekosong na terenie kalwarii przy bazylice franciszkanów w Katowicach-Panewnikach jest bezpłatny, ale również jest okazją do wsparcia ich inicjatywy. Oprócz młodych artystów biorących udział w części konkursowej, występują też znani artyści, m.in. Maleo Reggae Rockers, Magda Anioł oraz Andrzej Rybiński.

Na rzecz akcji przeznaczono też dochód ze spektakli, wystawionych 1 czerwca w dwóch katowickich teatrach: Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" oraz Teatrze Korez.

Kwesta na budowę ośrodka będzie też prowadzona podczas przygotowanego na niedzielę przez Klub TKKF "Czarni" Festiwalu Badmintona. Plac Sejmu Śląskiego pokryje się kortami; będzie można podziwiać profesjonalistów z kadry narodowej, zmierzyć się z zaproszonymi gwiazdami, wziąć udział w badmintonowych konkursach i zabawach i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska chce pomagać imigrantom "w miejscu pochodzenia"

Pierwotnie zakończenie zbiórki pod hasłem "Śląskie dzieciom Aleppo" planowano na 5 czerwca, jak jednak poinformował koordynator akcji po stronie polskiej o. Alan Rusek, tego dnia odbędzie się tylko podsumowanie dotychczasowych działań i zapowiedź kontynuacji zbiórki. W bazylice ojców franciszkanów odbędzie się wówczas msza św. o pokój w Syrii; po mszy w bazylice wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". W wydarzeniach weźmie udział koordynujący akcję po stronie syryjskiej gwardian klasztoru franciszkanów w Aleppo o. Firas Lutfi.

W Syrii pomocy humanitarnej potrzebują miliony ludzi. Zniszczone przez wojnę miasto Aleppo jest w kryzysie humanitarnym - mieszkańcy mają ograniczony dostęp do wody i prądu, nie mają wystarczającej ilości jedzenia, leków, środków higienicznych i innych przedmiotów pierwszej potrzeby. Dzieci pozbawione są edukacji. W samym Aleppo żyje ich ok. 1 mln, z czego jedna trzecia to sieroty. Tamtejsi franciszkanie od początku konfliktu pomagają mieszkańcom miasta, bez względu na wyznanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po tureckiej ofensywie zginęło 218 cywilów. Rannych jest 650 ludzi

/ zdjęcie ilustracyjne / By Orhan Erkılıç - https://www.amerikaninsesi.com/a/resulayn-bombardiman-altinda-ceylanpinar-bosaltiliyor/5118699.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83006304

  

W tureckiej ofensywie w północno-wschodniej Syrii zginęło 218 cywilów, w tym 18 dzieci - poinformowała w czwartek kurdyjska administracja regionu. Apeluje o utworzenie korytarza humanitarnego, by ewakuować ludność z Ras al-Ajn. Rannych jest 650 ludzi.

Od 9 października tureccy żołnierze i ich syryjscy sojusznicy zajęli przygraniczną strefę długości 120 km na północy Syrii. Walki z milicją syryjskich Kurdów koncentrują się w mieście Ras al-Ajn.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka i sił kurdyjskich, bombardowania spowodowały zniszczenia w szpitalu w Ras al-Ajn. Obserwatorium twierdzi, że "personel medyczny został otoczony w budynku". 

Linie frontu zmieniają się szybko i ze stref walk ucieka ponad 160 tys. ludzi, w tym wielu już wcześniej zmuszonych do porzucenia domów w ciągu ośmiu lat wojny w Syrii. Ofensywa wywołała nowy kryzys uchodźczy. Od pomocy humanitarnej zależy los ok. 1,6 mln ludzi

- podaje agencja Associated Press.

Tymczasem Organizacja Lekarze bez Granic (MsF), która pomaga w strefach walk na całym świecie, informowała we wtorek, że postanowiła zawiesić większość swoich działań i ewakuować cały swój syryjski i międzynarodowy personel z północno-wschodniej Syrii. 

Kurdowie zwrócili się o ochronę do prezydenta Syrii Baszara el-Asada i władz Rosji. W ciągu ostatnich dwóch dni siły syryjskie i rosyjskie weszły do kilku miast i wsi, gdy USA wycofały z regionu resztę żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl