Katowice grają dla Aleppo

15-godzinny maraton muzyczny w instytucji Katowice Miasto Ogrodów i Festiwal Piosenki Ekologicznej Ekosong na terenie kalwarii w Panewnikach – to weekendowe wydarzenia w Katowicach, których uczestnicy wesprą akcję na rzecz ośrodka dla dzieci z Aleppo prowadzoną przez o. franciszkanów.

http://miasto-ogrodow.eu/-screenshot

Licznym imprezom organizowanym w mieście od piątku do niedzieli towarzyszy kwesta na rzecz akcji charytatywnej „Śląskie dzieciom Aleppo”. Zainicjowali ją z końcem stycznia tego roku ojcowie franciszkanie, chcąc wybudować w Aleppo ośrodek rehabilitacji dla osieroconych w wyniku działań wojennych dzieci. Chcą im zapewnić specjalistyczną opiekę psychologiczną i dożywianie, zajęcia edukacyjne oraz terapię poprzez różne formy aktywności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To już dziś. Wyjątkowy koncert na rzecz Aleppo 

Projekt przewiduje m.in. budowę ośrodka rehabilitacji psychologicznej, boiska sportowego, basenu, zakup baterii słonecznych, bo Aleppo boryka się stale z brakiem prądu, a także dwóch busów, które będą dowoziły dzieci na zajęcia. Potrzeba na ten cel 3,5 mln zł, dotąd zebrano 1,5 mln zł.

Władze Katowic zdecydowały się połączyć obchody Dnia Dziecka ze wsparciem akcji.

Zapraszam wszystkich mieszkańców Katowic do włączenia się do tej akcji i dołożenia swojej cegiełki do budowy ośrodka dla dzieci w Aleppo. Wiele razy udowadnialiśmy już, że potrafimy pomagać ludziom, którzy zostali dotknięci tragedią wojny i prześladowań. Jestem przekonany, że tak też będzie tym razem

– powiedział dziś prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dzisiaj przed południem w siedzibie instytucji Katowice Miasto Ogrodów wystartował 15-godzinny maraton muzyczny. W programie znalazły się koncerty wschodzących gwiazd śląskiej sceny wybranych w konkursie Dzielnica Brzmi Dobrze i uznani muzycy, m.in. folkowy zespół Vołosi czy katowicki zespół Hengelo z gościnnym udziałem znanego katowickiego rapera Miuosha. Bilety na to wydarzenie są cegiełkami na rzecz budowy ośrodka w Aleppo, równolegle odbywa się kwesta na ten cel.

Wstęp na Ekosong na terenie kalwarii przy bazylice franciszkanów w Katowicach-Panewnikach jest bezpłatny, ale również jest okazją do wsparcia ich inicjatywy. Oprócz młodych artystów biorących udział w części konkursowej, występują też znani artyści, m.in. Maleo Reggae Rockers, Magda Anioł oraz Andrzej Rybiński.

Na rzecz akcji przeznaczono też dochód ze spektakli, wystawionych 1 czerwca w dwóch katowickich teatrach: Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" oraz Teatrze Korez.

Kwesta na budowę ośrodka będzie też prowadzona podczas przygotowanego na niedzielę przez Klub TKKF "Czarni" Festiwalu Badmintona. Plac Sejmu Śląskiego pokryje się kortami; będzie można podziwiać profesjonalistów z kadry narodowej, zmierzyć się z zaproszonymi gwiazdami, wziąć udział w badmintonowych konkursach i zabawach i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska chce pomagać imigrantom "w miejscu pochodzenia"

Pierwotnie zakończenie zbiórki pod hasłem "Śląskie dzieciom Aleppo" planowano na 5 czerwca, jak jednak poinformował koordynator akcji po stronie polskiej o. Alan Rusek, tego dnia odbędzie się tylko podsumowanie dotychczasowych działań i zapowiedź kontynuacji zbiórki. W bazylice ojców franciszkanów odbędzie się wówczas msza św. o pokój w Syrii; po mszy w bazylice wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". W wydarzeniach weźmie udział koordynujący akcję po stronie syryjskiej gwardian klasztoru franciszkanów w Aleppo o. Firas Lutfi.

W Syrii pomocy humanitarnej potrzebują miliony ludzi. Zniszczone przez wojnę miasto Aleppo jest w kryzysie humanitarnym - mieszkańcy mają ograniczony dostęp do wody i prądu, nie mają wystarczającej ilości jedzenia, leków, środków higienicznych i innych przedmiotów pierwszej potrzeby. Dzieci pozbawione są edukacji. W samym Aleppo żyje ich ok. 1 mln, z czego jedna trzecia to sieroty. Tamtejsi franciszkanie od początku konfliktu pomagają mieszkańcom miasta, bez względu na wyznanie.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Syria #Aleppo #koncert #Katowice #Katowice Miasto Ogrodów #franciszkanie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo