Co się działo z pieniędzmi Związku Polaków na Litwie? Chodzi o sporą sumę

/ /pixabay.com/ e-gabi

Klaudia Dadura

Dziennikarka „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”.

Kontakt z autorem

  

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie złożyła zawiadomienie do warszawskiej prokuratury ws. dysponowania środkami publicznymi przez Michała Mackiewicza, prezesa Związku Polaków na Litwie. – Mamy do czynienia z dużymi nieprawidłowościami, do których najprawdopodobniej doszło świadomie – mówi „Codziennej” Rafał Dzięciołowski z rady fundacji.

Związek Polaków na Litwie, czyli największa tamtejsza polska organizacja społeczna, licząca ponad 10 tys. członków, część środków na swoją działalność otrzymuje z polskiego Senatu. Pośrednikiem między związkiem a Senatem jest Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, która dopatrzyła się nieprawidłowości w rozliczeniach ZPL.

– Sprawa dotyczy dotacji celowej, której przyznanie odbywa się na takich samych zasadach jak środków publicznych. A jak wynika z dokumentów, mamy do czynienia z dużymi nieprawidłowościami, do których najprawdopodobniej dopuszczono świadomie. Nie mogę powiedzieć, o jaką skalę chodzi. Ale warto przypomnieć, że środki przeznaczane na organizacje Polaków poza granicami kraju są dość duże, a najwięcej z tej puli otrzymują organizacje polonijne na Litwie – tłumaczy w rozmowie z „Codzienną” Rafał Dzięciołowski z rady fundacji.

W sprawie wspomnianych nieprawidłowości fundacja złożyła niedawno zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Na przesłuchanie wezwano Michała Mackiewicza, prezesa ZPL, który pod koniec maja ponownie został wybrany na tę funkcję.

– Uznano, że nasze zarzuty mają potwierdzenie w faktach – komentuje Dzięciołowski.

A jak na wspomniane zarzuty reaguje sam zainteresowany?

– Jestem parlamentarzystą innego kraju. Jeżeli prokuratura w Polsce ma do mnie jakieś pytania, powinna wysłać oficjalne pismo do prokuratora generalnego na Litwie, który wyjaśni procedury wobec posła, objętego immunitetem – mówił Mackiewicz podczas swojego wystąpienia po zwycięskich wyborach.

– Natomiast jeśli chodzi o ZPL, to wszystkie faktury, wszystkie umowy, są sprawdzane. Te zarzuty są oszczerstwem – dodał.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Holendrzy już wybrali posłów do PE

  

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Reuters podkreśla, że wygrana Partii Pracy w dzisiejszym głosowaniu to „zaskakujący rezultat”, który podbudowuje wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, wiodącego kandydata tej siły politycznej.

Agencja odnotowuje, że Rutte bez trudu uporał się z wyzwaniem ze strony antyunijnego i populistycznego Forum Demokratycznego (FvD) Thierry'ego Baudeta. W marcu br. w wyborach prowincjonalnych partia Baudeta wyprzedziła rządzącą VVD.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że Partia Pracy zdobyła 5 z 26 mandatów w PE przypadających Holandii, VVD - 4, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) - 4, FvD - 3, a antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa - 1.

Wyniki oficjalne zostaną podane dopiero w niedzielę, po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 mln ludzi. W wyborach do PE w 2014 r. frekwencja wynosiła ok. 37 proc.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl