Kolejna martwa foka na brzegu Bałtyku

/ pixabay.com

  

Na plaży w Helu znaleziono martwą młodą fokę, która – jak sądzą biolodzy, została zabita uderzeniem w głowę. To już trzecie martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnich dniach nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek.

O martwej foce znalezionej 29 maja na plaży w Helu, poinformowali na portalu społecznościowym pracownicy fokarium działającego w Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu. Jak podano, foczka o imieniu Helenka, była podopieczną Stacji. Trafiła do niej w końcu marca jako kilkudniowe "focze niemowlę".

Pracownicy stacji odchowali ssaka i w połowie maja - gdy zwierzę podrosło na tyle, by radzić sobie samodzielnie - wypuścili je do Bałtyku.

- Mimo, że Helenka przebywała na rehabilitacji od pierwszego tygodnia życia, opiekunom udało się nie przyzwyczaić jej do ludzi. Do dnia powrotu do środowiska naturalnego, pozostała nieufna wobec człowieka, co wskazywało, że poradzi sobie w naturze

- poinformowano na portalu.

- Obrażenia jednoznacznie wskazują, że foka została zabita przez człowieka - miała zdruzgotaną czaszkę 

- podali też pracownicy fokarium dodając, że sprawa śmierci foki została zgłoszona policji i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. "Niestety, sprawcy pozostają nieznani" - poinformowano, zwracając się do osób, które cokolwiek wiedzą w tej sprawie, z prośbą o kontakt z policją.

26 maja na plaży w gdyńskim Oksywiu natrafiono na dwie martwe młode foki z pętlami ze sznurów na szyjach. Do sznurów ktoś przywiązał cegły. Postępowanie w tej sprawie prowadzi gdyńska policja: funkcjonariusze próbują ustalić, kto zabił zwierzęta. Sprawa prowadzona jest pod kątem art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że "kto zabija, uśmierca zwierzę (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Foki należą do gatunków zagrożonych. Według danych z 2014 roku, w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków - m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców - systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zembaczyński już zapowiada: będziemy twardym anty-PiS

  

- W nowej kadencji opozycja będzie twardym, merytorycznym anty-PiS - zadeklarował na konferencji prasowej w Opolu wiceprzewodniczący Nowoczesnej Witold Zembaczyński, który startując z opolskiej listy Koalicji Obywatelskiej, został ponownie wybrany do Sejmu.

Na konferencji prasowej Zembaczyński, który uzyskał największą liczbę głosów wśród opolskich kandydatów do Sejmu - 40 tys. - podkreślał, że dokonał tego, choć wydał na swoją kampanię nieporównanie mniejszą kwotę niż jego główna kontrkandydatka - wicewojewoda Violetta Porowska (PiS). Na nią głos oddało 38,5 tysiąca wyborców. Jak poinformował Zembaczyński, na swoją kampanię wydał 40 tys. zł.

Polityk zaapelował do pozostałych posłów, zwłaszcza Prawa i Sprawiedliwości, by ujawnili, ile zapłacili za swoje plakaty, banery i billboardy wyborcze.

Wybrany na ponowną kadencję poseł Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że podczas kampanii wyborcy oczekiwali od niego twardego stanowiska wobec działań obozu rządzącego, jednak uważa, że poza zdecydowanymi reakcjami na działania PiS konieczne jest posiadanie własnego programu. Zembaczyński zapewnił, że taki program istnieje; jednym z jego elementów ma być przygotowana w mijającej kadencji Sejmu propozycja przywrócenia "handlowych" niedziel.

Zdaniem Zembaczyńskiego, chociaż PiS posiada większość w Sejmie, to jest to większość - jak to określił - wątła, a opozycja uzyskała większość w Senacie. Polityk zapowiedział, że Koalicja Obywatelska wspólnie z PSL i SLD będzie przygotowana na kontrolowanie wszystkich działań rządzącego obozu prawicy. Uważa, że do budowy społeczeństwa obywatelskiego powinni angażować się samorządowcy, budując u podstaw społeczeństwo obywatelskie, w którym jak największa część społeczeństwa jest zainteresowana udziałem w wyborach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna,pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl