Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

W hołdzie artystom Andersa

Bezcenny polski dorobek kulturowy, został przywrócowny po latach zapomnienia. Podsumowujemy projekt Artyści Andersa. Pamiętając, że przywołani twórcy zaliczani byli do grona „artystów wyklętych”.

fot. mat.pras.

Armia Andersa była nie tylko grupą żołnierzy, ale również intelektualistów i artystów. Poza akcją bojową charakteryzowała ją także akcja edukacyjnego wspierania polskich artystów na tyle, na ile pozwalały na to wojenne warunki. By przywrócić pamięć o nich i ich dorobku, Fundacja „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych” zorganizowała kilka wydarzeń w ramach projektu Artyści Andersa. Choć oficjalna premiera projektu odbyła się 16 lutego w ambasadzie RP w Londynie, to pierwsza jego prezentacja odbyła się 15 listopada 2017 roku w klubie Palladium dla młodzieży warszawskich szkół średnich z udziałem minister Anny Marii Anders. Dzień wcześniej w Londynie został uroczyście zaprezentowany album „Artyści Andersa” prof. Jana Sienkiewicza oraz wyświetlony został film dokumentalny poświęcony artystom. Następnego dnia, 17 lutego, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w obecności przedstawicieli Polonii została otwarta wystawa o artystach Andersa. 3 kwietnia 2018 roku minister Anna Maria Anders, otworzyła wystawę na parkanie Łazienek Królewskich.

Do końca kwietnia wystawę prezentowaną od Al. Ujazdowskich obejrzały tysiące warszawiaków i turystów. Wystawa, film i prezentacja albumu odbyły się również 24 kwietnia 2018 r. w Edynburgu, w Szkocji. Z kolei 22 maja 2018 roku w Ambasadzie UK w Warszawie, odbyła się oficjalna premiera projektu w Polsce. W obecności minister Anny Marii Anders, attaché wojskowych państw biorących udział w Bitwie o Monte Cassino, kombatantów 2. Korpusu, a także gości i dyplomatów brytyjskich i członków polskiego rządu została otwarta wystawa i zaprezentowany album „Artyści Andersa”. Mówiono o wkładzie Polskich Sił Zbrojnych w walkę państwami Osi i o niezwykłości Armii Polskiej. Autor albumu, prof. Jan Sienkiewicz, opowiedział o artystach, których Generał Anders wyprowadził wraz z Armią Polską z sowieckiej „nieludzkiej ziemi”, którzy następnie przeszli cały szlak bojowy, by zostać wysłanymi do wyższych szkół artystycznych we Włoszech i osiąść na emigracji, tworząc do końca życia na wygnaniu.

W drugiej połowie czerwca wystawa zostanie otwarta w Muzeum Obozu Stutthof na Mierzei Wiślanej, a na jesieni w kolejnych miejscach w Polsce.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

 

#Józef Czapski #wystawa #album #Artyści Andersa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Sylwia Krasnodębska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo