Porażka Kremla w starciu z wrogiem Putina. Moskwa próbowała już sześć razy... i nic

/ kremlin.ru

  

Brytyjski finansista amerykańskiego pochodzenia Bill Browder, nazywany wrogiem numer jeden Władimira Putina, został aresztowany przez hiszpańską policję. Nakaz, już po raz szósty, miał wystawić Interpol na prośbę Rosjan. Po kilku godzinach Browder został jednak wypuszczony.

Browder razem ze wspólnikami założyli w 1996 r. fundusz inwestycyjny Hermitage, chcąc przy jego pomocy wzbogacić się na rosyjskiej prywatyzacji. Jego firma była jednym z największych zagranicznych inwestorów w Rosji, a on sam zarabiał setki milionów dolarów. Zmieniło się to jednak, gdy inwestor ujawnił korupcję w powiązanych z Kremlem firmach. Musiał po tym uciekać z Rosji, a jego współpracownik, prawnik Sergiej Magnitski, stracił życie w rosyjskim więzieniu. Od jego śmierci Browder poświęcił się walce z rosyjskimi oligarchami.

W środę rano finansista poinformował na Twitterze, że został zatrzymany przez hiszpańską policję. Policjanci wręczyli mu nakaz aresztowania wystawiony przez Interpol na prośbę Rosjan. Browder został bowiem oskarżony przez Kreml o to, że celowo doprowadził do upadku Hermitage, a w grudniu ub.r. rosyjski sąd skazał go za to na 9 lat kolonii karnej.

Hiszpańska policja wkrótce jednak wypuściła finansistę na wolność. Jej rzecznik powiedział agencji France Presse, że policjanci nie zauważyli, iż nakaz Interpolu nie jest już ważny.

„Kiedy data ważności nakazu się skończy, powinien on zostać usunięty z systemu, co w tym wypadku zaniedbano. Policjanci zauważyli to dopiero na komendzie” – wyjaśnili Hiszpanie.

Po zwolnieniu Browder stwierdził jednak na Twitterze:

„Hiszpańska policja wypuściła mnie po tym, jak sekretarz generalny Interpolu w Lyonie nie kazał im honorować nowej czerwonej noty [tak nazywane są nakazy aresztowania przed ekstradycją] wystawionej przez Rosjan”.

Interpol dla zasady nie honoruje próśb o wystawienie nakazu aresztowania, jeśli podejrzewa, że są wystawione z powodów politycznych. Dlatego wszystkie poprzednie nakazy aresztowania – co najmniej pięć – były przez niego odrzucane.

Od śmierci Magnitskiego Browder lobbuje na Zachodzie za obłożeniem sankcjami rosyjskich oligarchów. Z dużymi sukcesami. W 2012 r. kongres USA przyjął np. tzw. ustawę Magnitskiego, która miała ukarać winnych śmierci rosyjskiego prawnika.

Prawdziwym polem bitwy będzie dla Browdera jego nowa ojczyzna. Brytyjski parlament przyjął bowiem jakiś czas temu ustawę o treści zbliżonej do zawartej w amerykańskiej ustawie Magnitskiego. Browder ma zamiar lobbować, aby Londyn użył jej do nałożenia na rosyjskich oligarchów sankcji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kto może głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich? Zobacz szczegóły projektu

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Projektodawcy ocenili w uzasadnieniu, że w związku z rozprzestrzenianiem koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego.

Zgodnie ze złożonym we wtorek projektem PiS, w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

W myśl projektu, głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach odrębnych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania.

Projektowane przepisy stanowią ponadto, że w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej niż określone w Kodeksie wyborczym.

Aby ustawa weszła w życie potrzebna jest zgodna współpraca Sejmu i Senatu, na co liczymy.
- tłumaczy jeden z polityków PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts