Procesje Bożego Ciała w całej Polsce! Obejrzyj naszą FOTO RELACJĘ

/ Jan Środa/Gazeta Piolska

W całym kraju odbyły się dziś uroczystości święta Bożego Ciała - jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. W Warszawie procesję do czterech ołtarzy, ustawionych przy kościele św. Anny, kościele seminaryjnym, sióstr wizytek i na pl. Piłsudskiego, poprowadził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. 

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stołeczne ołtarze nawiązywały do namalowanego w 1936 r. obrazu Jana Henryka Rosena pt. „Polonia Mater Sanctorum” - w ten sposób podkreśliły cztery drogi do wolności: przez naukę, wiarę, kulturę i militaria.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem procesji, o godz. 10, kard. Nycz odprawił mszę św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, po której wierni przeszli Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego. Tam metropolita wygłosił homilię i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem stolicy i całej Polsce.

Boże Ciało zostało ustanowione jako święto w 1264 roku przez papieża Urbana IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele. Tego dnia katolicy publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts