Aquator to pierwsza tego typu konstrukcja w województwie śląskim. Składa się z kilkunastu dmuchanych przeszkód, całość ma 50 metrów długości i 20 metrów szerokości. Na torze znajdują się zjeżdżalnie, kładki, huśtawki, czy wyjątkowo trudny do pokonania ruchomy mostek.

Jak podał sosnowiecki magistrat, już od najbliższego piątku mieszkańcy Sosnowca, którzy mają od 7 do 18 lat będą mogli korzystać z toru za darmo. Bezpłatne zajęcia dla nich będą organizowane do końca wakacji.

- Konieczna będzie legitymacja szkolna, na podstawie której weryfikowany będzie wiek i miejsce zamieszkania danego dziecka. W przypadku bardzo wielu chętnych czas pobytu na wodnym placu zabaw będzie ograniczany do godziny, tak by wszyscy mogli skorzystać z tej atrakcji 

- powiedział wicedyrektor sosnowieckiego MOSiR Arkadiusz Hrabia.

Jak zaznaczył, dzieci do 12. roku życia będą mogły wejść na tor tylko pod opieką osoby dorosłej. Ruszająca od czerwca Akademia Sportu Stawiki zostanie zorganizowana w ramach tegorocznej Akcji Lato w Sosnowcu.

Wake Zone Stawiki działa od 2014 r. i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością miłośników sportów wodnych. To jedyny w woj. śląskim kompleks wyciągów do nart wodnych i wakeboardu, czyli deski umożliwiającej poruszanie się po powierzchni wody, za łodzią motorową lub – jak w Sosnowcu – za pomocą wyciągu i wykonywanie skoków lub pokonywanie różnych przeszkód.

W Wake Zone Stawiki mieszczą się także m.in. liczne przyrządy treningowe, wypożyczalnia, centrum szkoleniowe, plaża, punkt gastronomiczny z ogródkiem oraz strefa dla dzieci z placem zabaw.