Specjalna sala przesłuchań w sądzie przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie została połączona z jedną z sal rozpraw za pośrednictwem systemu wideokonferencyjnego Netii. Rozwiązanie przeznaczone jest dla świadków (w tym zwłaszcza nieletnich) i pozwala na ich odseparowanie od oskarżonych. System jest oparty o tzw. chmurę obliczeniową i pozwala na przeprowadzanie wielostronnych wideokonferencji w jakości HD. Częścią rozwiązania są urządzenia wiodących światowych dostawców, obejmujące wyposażenie dwóch sal m.in. w terminal, kamerę oraz speakerphone. Zestaw do sali przesłuchań został zainstalowany na wózku, pozwalającym na jego łatwe przenoszenie do innych pomieszczeń. Dodatkowo w sali rozpraw został zamontowany monitor oraz kompleks mikrofonów i głośników.

fot. my.netia.pl (na zdjęciu pomieszczenie przystosowane do składania zeznań przez nieletnich świadków.


Rozwiązanie wideokonferencyjne jest wykorzystywane od kilku tygodni, a częstotliwość jego wykorzystania systematycznie wzrasta.

- Zastosowanie usługi Netia Video Anywhere usprawniło funkcjonowanie Sądu. Zwiększyliśmy możliwości oraz zdobyliśmy większą mobilność bez uciążliwych problemów ze sprzętem. Doceniamy to rozwiązanie tak bardzo, że  już pracujemy nad wyposażeniem kolejnego zestawu w drugiej sali, dzięki czemu będziemy mogli nie tylko prowadzić zdalne przesłuchania, ale również wykorzystywać wideokonferencje w codziennej pracy – Piotr Derengiewicz, Kierownik Oddziału Informatycznego Sądu.

 
Usługa, która została wdrożona w warszawskim sądzie dostosowana jest do wszystkich formatów przeprowadzanych wideokonferencji. Za pomocą dedykowanych aplikacji dostępna jest na smartfonach, tabletach i komputerach osobistych.