JCATS (ang. Joint Conflict and Tactical Simulation) to interaktywny, wielopoziomowy symulator używany jako narzędzie treningowe, które pozwala na wykonywanie analiz, zgrywanie dowództw i sztabów w ramach przygotowania ich do przyszłych działań. System pozwala odzwierciedlać działania wojsk do najniższych szczebli w zakresie pełnego spektrum działań kinetycznych i niekinetycznych. 

Celem ćwiczenia, którego kierownikiem był dowódca 15. GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński było m.in. doskonalenie umiejętności dowódców i organu dowodzenia w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu wojskami w działaniach bojowych, a także osiągnięcie interoperacyjności z Batalionową Grupą Bojową NATO w zakresie planowania i prowadzenia działań — podaje oficjalny portal giżyckiej brygady.

Ćwiczenie pod względem scenariusza było konsekwencją zajęć taktycznych BULL RUN 5 (22 maja)  oraz przygotowaniem dowództwa do ćwiczenia taktycznego z wojskami pk.: PUMA-II-18 oraz międzynarodowego ćwiczenia SABER STRIKE 18 (04 – 15 czerwca) — informuje 15. GBZ.

W ćwiczeniu udział wzięli także żołnierze Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, a całość wspierana była przez Zespół Systemu JCATS z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.