- Dobre spotkanie z Kim Jong Czolem w Nowym - przekazał szef amerykańskiej dyplomacji na Twitterze po 90-minutowym spotkaniu. Żadna ze stron nie wypowiedziała się poza tym o tych rozmowach.

Kolejne spotkanie obu polityków ma się odbyć w czwartek, tematem rozmów mają być przygotowania do ewentualnego szczytu z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una.

W Nowym Jorku Korea Płn. ma przedstawicielstwo dyplomatyczne przy ONZ.

Kim Jong Czol to najwyższy rangą funkcjonariusz północnokoreańskiego reżimu przebywający z wizytą w USA od 2000 roku. Ówczesny prezydent USA Bill Clinton spotkał się wtedy w Białym Domu z Jo Miong Rokiem, specjalnym wysłannikiem Kim Dzong Ila, ówczesnego przywódcy Korei Płn. i ojca Kim Dzong Una.

Kim Jong Czol, wiceprzewodniczący Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, w ostatnich miesiącach odegrał ważną rolę w negocjacjach Pjongjangu z Koreą Południową i USA. W kwietniu i maju dwukrotnie spotkał się w swoim kraju z Pompeo i jako jedyny przedstawiciel władz północnokoreańskich był obecny na wszystkich spotkaniach Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem i prezydentem Chin Xi Jinpingiem w okresie od marca do maja br.