Sędziowski bunt przybiera na sile i zatacza coraz szersze kręgi. „To prosta droga do anarchii”

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Grupa sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie poparła zbuntowanych kolegów z tamtejszego Sądu Okręgowego, niezadowolonych z działań obecnej prezes SO Dagmary Pawełczyk-Woickiej. To nieetyczne i wręcz infantylne zachowanie – tak o niesubordynacji sędziów wobec przełożonych mówi rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera.

W uchwale podjętej w poniedziałek przez 30 członków zebrania sędziów Sądu Apelacyjnego z Krakowa przekazano wyrazy wsparcia dla kolegów z krakowskiego Sądu Okręgowego oraz sądów rejonowych, buntujących się przeciwko prezes SO Dagmarze Pawełczyk-Woickiej.

Autorzy uchwały z SA negatywnie oceniają działania podejmowane przez prezes SO po objęciu w styczniu przez nią funkcji po sędzi Beacie Morawiec. Zbuntowani sędziowie zarzucają obecnej prezes „ograniczenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Krytykują przeprowadzane przez nią zmiany kadrowe na stanowiskach przewodniczących wydziałów.

Wskazują też na bliżej nieokreślone „próby wywierania na sędziów nacisku poprzez grożenie im postępowaniami dyscyplinarnymi”. Nie spodobały im się także zmiany zasad dostępu mediów do budynku SO. Zebranie sędziów SA oceniło, że te działania „zagrażają wartościom konstytucyjnym”.

W ubiegłym tygodniu zebranie sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie wyraziło wotum nieufności wobec prezes Pawełczyk-Woickiej i wezwało ją do natychmiastowego ustąpienia ze sprawowanej funkcji.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera w rozmowie z nami podkreślił, że postawa sędziów to prosta droga do anarchii.

– Wokół krakowskiego sądu nie ma konfliktu, są tylko odczucia wewnętrzne sędziów. Wyrażam swoje ubolewanie, bo bunt to zachowanie niegodne urzędu sędziowskiego. To zachowanie nie ma racjonalnych podstaw. Jest wręcz infantylne – mówił rzecznik KRS.

Odniósł się też do tego, że sędziowie nie respektują kierowniczej roli swojej prezes.

– Każdy ma swojego przełożonego. Także niezawiśli sędziowie. Prezes jest zwierzchnikiem administracyjnym sędziów. Czy się komuś subiektywnie podoba, nie ma to znaczenia – podkreślił. – Jeżeli sędziowie są zastraszeni i ktoś im groził, to istnieją na to odpowiednie przepisy Kodeksu karnego i sędziowie powinni zgłosić takie przypadki odpowiednim organom. Ale tu mamy do czynienia z gołosłownymi stwierdzeniami. Nie można ich nawet zweryfikować – dodał sędzia Mitera.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl