Sędziowski bunt przybiera na sile i zatacza coraz szersze kręgi. „To prosta droga do anarchii”

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Grupa sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie poparła zbuntowanych kolegów z tamtejszego Sądu Okręgowego, niezadowolonych z działań obecnej prezes SO Dagmary Pawełczyk-Woickiej. To nieetyczne i wręcz infantylne zachowanie – tak o niesubordynacji sędziów wobec przełożonych mówi rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera.

W uchwale podjętej w poniedziałek przez 30 członków zebrania sędziów Sądu Apelacyjnego z Krakowa przekazano wyrazy wsparcia dla kolegów z krakowskiego Sądu Okręgowego oraz sądów rejonowych, buntujących się przeciwko prezes SO Dagmarze Pawełczyk-Woickiej.

Autorzy uchwały z SA negatywnie oceniają działania podejmowane przez prezes SO po objęciu w styczniu przez nią funkcji po sędzi Beacie Morawiec. Zbuntowani sędziowie zarzucają obecnej prezes „ograniczenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Krytykują przeprowadzane przez nią zmiany kadrowe na stanowiskach przewodniczących wydziałów.

Wskazują też na bliżej nieokreślone „próby wywierania na sędziów nacisku poprzez grożenie im postępowaniami dyscyplinarnymi”. Nie spodobały im się także zmiany zasad dostępu mediów do budynku SO. Zebranie sędziów SA oceniło, że te działania „zagrażają wartościom konstytucyjnym”.

W ubiegłym tygodniu zebranie sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie wyraziło wotum nieufności wobec prezes Pawełczyk-Woickiej i wezwało ją do natychmiastowego ustąpienia ze sprawowanej funkcji.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera w rozmowie z nami podkreślił, że postawa sędziów to prosta droga do anarchii.

– Wokół krakowskiego sądu nie ma konfliktu, są tylko odczucia wewnętrzne sędziów. Wyrażam swoje ubolewanie, bo bunt to zachowanie niegodne urzędu sędziowskiego. To zachowanie nie ma racjonalnych podstaw. Jest wręcz infantylne – mówił rzecznik KRS.

Odniósł się też do tego, że sędziowie nie respektują kierowniczej roli swojej prezes.

– Każdy ma swojego przełożonego. Także niezawiśli sędziowie. Prezes jest zwierzchnikiem administracyjnym sędziów. Czy się komuś subiektywnie podoba, nie ma to znaczenia – podkreślił. – Jeżeli sędziowie są zastraszeni i ktoś im groził, to istnieją na to odpowiednie przepisy Kodeksu karnego i sędziowie powinni zgłosić takie przypadki odpowiednim organom. Ale tu mamy do czynienia z gołosłownymi stwierdzeniami. Nie można ich nawet zweryfikować – dodał sędzia Mitera.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak uniknąć koronawirusa? Ekspert zaleca: Mycie rąk, zakrywanie twarzy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Jak uchronić się przed koronawirusem? Dr John Wiesman, sekretarz zdrowia w stanie Waszyngton - gdzie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w USA - mówi, że opinia publiczna powinna robić „to, co robisz w każde przeziębienie i grypę”.

Czyli, krótko mówiąc, potrzebne jest częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund.

- Jeśli czujesz się chory, zakryj twarz podczas kaszlu lub kichania. Ale nie używaj rąk. Użyj zgiętego łokcia lub chusteczki, którą natychmiast wyrzucisz

- przestrzega dr Wiesman. 

WHO zaleca także pozostawanie w odległości co najmniej 1 metra od każdego, kto może być zakażony.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1665 - poinformowała dziś chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. Komisja podała, że 139 nowych przypadków śmiertelnych miało miejsce w centralnej prowincji Hubei, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia koronawirusa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CNN, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts