Inicjatywa związana jest z obywatelskim projektem „Zatrzymaj Aborcję”, którego celem jest usunięcie możliwości dokonywania aborcji eugenicznej. Ks. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW, powiedział w Salve TV, że Dzień Dziecka jest dniem, w którym powinniśmy modlić się za dzieci, również te, „którym nie dano się narodzić, które skazano na śmierć z tego powodu, że mogą narodzić się z jakąś wadą”.

Ks. Tomasik zauważył, że pierwszy czerwca to jednocześnie pierwszy piątek miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

- Jest to jednocześnie dzień przebłagania za rozmaite grzechy. W tym roku chcemy go poświęcić przebłaganiu za grzech aborcji

 – dodał.

– Powinniśmy modlić się za ofiary aborcji. Nawet nie za te dzieci, które zostały zabite, ale za tych, którzy ponoszą konsekwencje moralne: za rodziców, lekarzy, otoczenie matek namawiające je do zabójstwa

– zaznaczył ks. Tomasik.

W treści modlitwy zawarte jest dziękczynienie za każde dziecko oraz prośba o przebaczenie: za nieodpowiedzialnych ojców; za kobiety, „które odrzuciły powołanie do bycia kochającą matką”; za osoby wywierające presję i nie wspierające kobiet; za pracowników służby zdrowia, którzy „stają się szafarzami śmierci”; za polityków tolerujących niesprawiedliwe prawo; za ludzi nauki i kształtujących opinię publiczną, stawiających wyżej niż życie wartość wyboru; a także za wszystkich, których „świadectwo życia nie przyciąga innych do Chrystusa i wypełniania Jego wezwania”.