Nowa nazwa Macedonii?

Premier Macedonii Zoran Zaew oświadczył, że jakakolwiek nowa nazwa tego kraju, która zostanie uzgodniona z Grecją, będzie poddana pod referendum. Podkreślił, że Skopje i Ateny są bliższe niż kiedykolwiek porozumienia kończącego spór o nazwę.

By User:SKopp, redrawn by User:Gabbe [Public domain], from Wikimedia Commons

Rząd Macedonii zobowiązał się do modyfikacji nazwy kraju w związku zarzutami Grecji, że obecna implikuje roszczenia do greckiej prowincji o tej samej nazwie. W zamian Ateny obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej. Grecja na forum UE przeforsowała oficjalną nazwę: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (akronim angielski - FYROM) i od lat blokuje wysiłki Macedonii, by wstąpić do NATO i UE.

Zaew powiedział, że referendum w sprawie nowej nazwy odbędzie się we wrześniu lub w październiku.

Spór o nazwę datuje się od czasu, gdy Macedonia uzyskała w 1991 roku niepodległość. Proponowano różne rozwiązania - m.in. dodanie do nazwy Republiki Macedonii określenia "nowa" lub "północna", czy też przyjęcie nazwy Republika Ilinden Macedonii.

Ilinden to w języku macedońskim dzień św. Eliasza, święto obchodzone w Macedonii 2 sierpnia. Dzień ten jest dla Macedonii ważny z dwóch powodów - wiąże się z tzw. powstaniem ilindeńskim, które wybuchło 2 sierpnia 1903 roku przeciw imperium osmańskiemu w należących wówczas do niego regionach Macedonia i Tracja, oraz z datą 2 sierpnia 1944 roku, gdy w monastyrze Prohora Pczinjskiego na terenie dzisiejszej Serbii ogłoszono państwowość Macedonii.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Macedonia #referendum #nazwa kraju #spór #Grecja #NATO #UE

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo