Centralny Port Komunikacyjny? Same plusy. Zobaczcie, co na ten temat mówi Patryk Jaki

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Kiedy Rafał Trzaskowski mówi zdecydowane "nie" budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, Patryk Jaki punktuje zalety nowej inwestycji. Na antenie Polskiego Radia kandydat Zjednoczonej Prawicy mówił dziś m.in. o plusach powstania portu lotniczego i zmienionej roli lotniska na Okęciu. "Warszawa, jeśli chce się rozwijać przez następne 100 lat, potrzebuje nowego portu" - podkreślał.

Jestem przekonany, że Okęcie może zostać, ale jako lotnisko lokalne

- powiedział Patryk Jaki w "Sygnałach Dnia" odnośnie planowanej budowy Centralnego Portu Lotniczego.

Jak wykazywał, dzisiaj sytuacja wygląda tak, że jeżeli powstanie Centralny Port Komunikacyjny, to - dzięki dodatkowej infrastrukturze - będzie można dotrzeć do niego pociągiem w 15 minut.

Chciałbym dodatkowo, żeby z kartą warszawiaka można było do Centralnego Portu Komunikacyjnego dojechać za darmo

- stwierdził i zaznaczył, że do nowego portu dostaniemy się zdecydowanie szybciej i taniej niż dzisiaj na Okęcie.

Jaki wskazał również na fakt, że Okęcie jest całkowicie zakorkowane.

W ostatnim roku, przypomniał, ruch na Okęciu wzrósł o około 26 procent. Oznacza to, że jeżeli ruch będzie rósł w takim tempie, Okęcie będzie "kompletnie niewydolne" już w niedalekiej perspektywie.

Dlatego, punktował, "jeżeli ktoś dzisiaj rozumie nowoczesną gospodarkę, nowoczesne metropolie i to, że rynek lotniczy jest coraz bardziej dostępny oraz kluczowy" zarówno "z punktu widzenia robienia biznesów", jak i "rozwoju gospodarczego metropolii", musi przyznać, że stolica potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Potrzebuje "jeśli chce się rozwijać przez następne 100 lat".

Chciałbym, żeby, jak Centralny Port Komunikacyjny powstanie, Okęcie zostało lotniskiem lokalnym, ale takim, które nie będzie obsługiwało tylu lotów i odciąży mieszkańców sąsiednich dzielnic, dla których jest obecnie dużym obciążeniem 

- dodał Patryk Jaki, podkreślając jednocześnie, że jeśli CPK powstanie, odciąży komunikacyjnie nie tylko samą Ochotę, ale i inne części Warszawy,

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl